Przenieś na górę strony

HTML & CSSNasze technologie

html css

HTML & CSS

Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Odkąd w latach 90. sieć zaczęła wkraczać do naszych domów, bycie analogowym stało się nowym luksusem. Z początkami Internetu narodził się HTML – język do tworzenia stron internetowych. A razem z nim CSS i Javascript, czyli technologie internetowe, bez których wirtualny świat wyglądałby zupełnie inaczej, niż przywykliśmy. 

HTML narodził się w 1993 roku i od tej pory przeszedł wiele modyfikacji, czyniących ten język dokładniejszym i łatwiejszym w użyciu. Aktualny standard HTML to HTML5. Kilka lat później, bo w 1995 roku powstał język Javascript, a rok później CSS, język, który służy do opisu wyglądu stron internetowych. Aktualny standard języka CSS to CSS3. Wszystkie razem tworzą współczesny Internet.  

Co to jest HTML?

HTML to inaczej hipertekstowy język znaczników, dzięki któremu tworzymy główny szkielet – strukturę – strony www. W praktyce oznacza to tworzenie plików o rozszerzeniu .html, w których umieścimy specjalne słowa-klucze zwane znacznikami. Wbrew popularnej opinii HTML nie jest językiem programowania, choć z uwagi na jego budowę i wykorzystanie do tworzenia stron internetowych często jest tak nazywany. 

Język HTML służy do opisu struktury strony www, a co za tym idzie nadaje znaczenie semantyczne poszczególnym jej fragmentom. HTML pozwala także osadzać na stronie przeróżne elementy, opublikować grafikę lub elementy multimedialne. 

Czym są znaczniki html?

Znaczniki to elementy pozwalające definiować poszczególne fragmenty strony www, bloki tekstu, hiperłącza, nagłówki, listy i tak dalej. Przykładowo znaczniki <ol> i <li> są znacznikami pozwalającymi stworzyć listy. Natomiast znacznik <h1> oznacza nagłówek. 

Najprostsza struktura strony www składa się ze znacznika otwierającego dokument <html> i znacznika zamykającego </html>. Większość znaczników HTML występuje w parach, co oznacza, że każdy znacznik otwierający powinien mieć swój znacznik zamykający (charakteryzujący się symbolem „/”). Wyjątkiem jest na przykład znacznik <img>, który jest obiektem, więc nie trzeba określać, gdzie się kończy.

Co to jest CSS?

Kaskadowe Arkusze Stylów, czyli CSS, ujawniają swoją moc dopiero w połączeniu z HTML. Także tutaj tworzymy plik o rozszerzeniu .css, w którym znajdują się konkretne słowa-klucze. W przypadku pliku .css każde z tych słów odnosi się do zawartości powiązanego z nim pliku HTML. 

Do czego służy CSS?

Dzięki plikom napisanym w CSS strona zaczyna ładnie wyglądać. O ile HTML określa ogólną strukturę elementów, o tyle CSS dokładnie definiuje wygląd strony. W pliku z rozszerzeniem .css odwołujemy się do znaczników HTML, a także do klas i identyfikatorów, które możemy nadawać poszczególnym znacznikom. Następnie możemy opisać wygląd danego elementu – jego kolor, pozycję, ramkę, cień i inne efekty. Podstawy CSS są bardzo łatwe, ich zrozumienie powinno zająć maksymalnie kilka godzin. Jednak prawdziwy specjalista potrafi z CSS wycisnąć nie tylko zmianę koloru i rozmiaru fontu, ale też animacje, zachowanie w przypadku najechania elementu myszką, a nawet ciekawe efekty graficzne, jak wielokolorowy tekst w ramce. 

Wady i zalety CSS

CSS umożliwia oddzielenie warstwy danych od prezentacji, zatem ułatwia pracę z kodem. Oddzielanie warstw jest dobrą praktyką programistyczną i choć CSS, tak jak HTML, nie jest stricte językiem programowania, to warto pamiętać o niezależności warstw.  

Ponadto korzystając z CSS, możemy z łatwością podmienić wygląd strony, a także tworzyć kilka wersji wizualnych jednego portalu, które będziemy uruchamiać w zależności od na przykład pory roku. Wystarczy tylko w pliku .html zmienić wartość parametru określającego, z którego pliku CSS strona korzysta. 

Choć język CSS to podstawa i jest praktycznie niezbędny w procesie tworzenia stron internetowych, to ma też swoje wady. Stworzenie niektórych układów jest zawiłe i wymaga naprawdę skomplikowanych struktur. Poza tym różne przeglądarki internetowe mogą różnie interpretować niektóre znaczniki, co sprawia, że strona może różnić się wizualnie w zależności od platformy. Są to jednak przypadki skrajne i rzadkie. 

Co to jest JavaScript?

Za pomocą duetu HTML i CSS można z łatwością stworzyć prawdziwą stronę www, która będzie w pełni funkcjonalna i estetyczna. Jednak prawdziwa siła współczesnych projektów www tkwi w JavaScript – programistycznym języku skryptowym. JavaScript to prosty, ale pełnoprawny język programowania, który wspiera programowanie obiektowe i ma liczne zastosowania. W JavaScript możemy tworzyć aplikacje internetowe, programy, a nawet gry komputerowe. Istnieje szereg bibliotek ułatwiających programowanie w JavaScript, na przykład Phaser.js upraszczający tworzenie gier.

Czy nauka tworzenia stron internetowych jest łatwa?

Trójca: HTML, CSS i JavaScript to absolutna podstawa każdego twórcy stron internetowych. Jeśli nasza strona dodatkowo ma komunikować się z backendem, będziemy musieli jeszcze zrozumieć język PHP. Jednak do najprostszych rozwiązań HTML5, CSS3 i Javascript w zupełności wystarczą. Ich największą zaletą jest łatwość. Nauka HTML5 i CSS3 zajmuje kilka dni, choć niektóre bardziej zawiłe projekty mogą wymagać tygodni. Najtrudniejszy w tym zestawieniu jest język JavaScript, ponieważ jest pełnoprawnym językiem programowania. Najtrudniejszy nadal nie znaczy trudny – JavaScript z uwagi na swoją strukturę i przejrzystość często jest polecany osobom, które dopiero chcą wejść do branży IT. 

Do czego służy JavaScript?

Jednak najważniejsze i najpowszechniejsze zastosowanie JavaScript to budowa stron internetowych. Kod napisany w języku JavaScript wykorzystywany jest do nadawania elementom strony interaktywności. Oznacza to, że jeśli stworzymy konkretną strukturę w HTML i będziemy chcieli, by poszczególne elementy się ciekawie animowały – użyjemy JavaScriptu. Po JavaScript sięgniemy także w przypadku walidacji formularzy po stronie aplikacji albo gdy zapragniemy wyświetlić proste okno dialogowe. 

Programowanie stron internetowych

Tworzenie stron internetowych i aplikacji webowych to przyszłość – dopóki Internet nie doczeka się zaskakującej przemiany, programiści na całym świecie będą korzystali z HTML5 i CSS3. To dobry wybór dla każdego, kto chce robić strony www lub wejść do branży IT i zacząć od czegoś relatywnie łatwego.