Ponieważ zależy nam na Twoim zadowoleniu, dokładamy wszelkie starań, by wdrażane rozwiązania chmurowe były w pełni dostosowane do potrzeb i możliwości Twojej organizacji. Usługi w chmurze mogą być dostarczane według jednego z trzech modeli:
- Infrastructure as a Service (IaaS) – Infrastruktura jako usługa – W tym modelu usługą, z której korzysta klient jest dostęp do infrastruktury informatycznej – w jej ramach zyskuje on pełną kontrolę nad systemami operacyjnymi chmury, znajdującymi się w niej programami i aplikacjami, a także przestrzenią do przechowywania danych. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że klient decydujący się na to rozwiązanie powinien posiadać własny dział IT, który będzie dbał o prawidłowe działanie zasobów chmury.
- Platform as a Service (PaaS) – Platforma jako usługa – Klient decydujący się na ten model zyskuje dostęp do środowiska programistycznego, które może wykorzystać do stworzenia własnego oprogramowania lub wdrożenia oprogramowania nabytego od innego usługodawcy. Kluczowe jest, by oprogramowanie to zostało przygotowane przy użyciu języka programowania obsługiwanego przez chmurę. Krótko mówiąc – chmura w tym modelu zapewnia zasoby potrzebne do tworzenia i utrzymania oprogramowania. PaaS wykorzystywane jest bardzo często przez programistów.
- Software as a Service (SaaS) – Oprogramowanie jako usługa – To rozwiązanie cieszące się bardzo duża popularnością ze względu na możliwość ograniczenia kosztów. W modelu tym klient uzyskuje wolny dostęp do aplikacja wgranych w chmurę przez dostawcę usług – aby z nich korzystać wystarczy dowolne urządzenie z dostępem do Internetu. Użytkownik nie musi martwić się utrzymaniem chmury, obowiązek zapewnienia prawidłowego działania oprogramowania stoi bowiem po stronie dostawcy.
Co bardzo ważne, chmury obliczeniowe mogą być wyposażone w dowolne oprogramowanie i w ten sposób tworzyć środowisko pracy idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Możliwe jest np. łączenie w ramach jednej chmury aplikacji webowych z mobilnymi oraz wspólnej przestrzeni dyskowej, bądź też zasobów obliczeniowych wykorzystywanych do pracy rozwiązań z zakresu AI.