Przenieś na górę strony

Rozwiązania chmuroweWsparcie i utrzymanie

rozwiązania chmurowe

Rozwiązania chmurowe – co otrzymasz?

Ponieważ zależy nam na Twoim zadowoleniu, dokładamy wszelkie starań, by wdrażane rozwiązania chmurowe były w pełni dostosowane do potrzeb i możliwości Twojej organizacji. Usługi w chmurze mogą być dostarczane według jednego z trzech modeli: 

 

  • Infrastructure as a Service (IaaS) – Infrastruktura jako usługaW tym modelu usługą, z której korzysta klient jest dostęp do infrastruktury informatycznej – w jej ramach zyskuje on pełną kontrolę nad systemami operacyjnymi chmury, znajdującymi się w niej programami i aplikacjami, a także przestrzenią do przechowywania danych. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że klient decydujący się na to rozwiązanie powinien posiadać własny dział IT, który będzie dbał o prawidłowe działanie zasobów chmury.  
  • Platform as a Service (PaaS) – Platforma jako usługa Klient decydujący się na ten model zyskuje dostęp do środowiska programistycznego, które może wykorzystać do stworzenia własnego oprogramowania lub wdrożenia oprogramowania nabytego od innego usługodawcy. Kluczowe jest, by oprogramowanie to zostało przygotowane przy użyciu języka programowania obsługiwanego przez chmurę. Krótko mówiąc – chmura w tym modelu zapewnia zasoby potrzebne do tworzenia i utrzymania oprogramowania. PaaS wykorzystywane jest bardzo często przez programistów. 
  • Software as a Service (SaaS) – Oprogramowanie jako usługa To rozwiązanie cieszące się bardzo duża popularnością ze względu na możliwość ograniczenia kosztów. W modelu tym klient uzyskuje wolny dostęp do aplikacja wgranych w chmurę przez dostawcę usług – aby z nich korzystać wystarczy dowolne urządzenie z dostępem do Internetu. Użytkownik nie musi martwić się utrzymaniem chmury, obowiązek zapewnienia prawidłowego działania oprogramowania stoi bowiem po stronie dostawcy.  

Co bardzo ważne, chmury obliczeniowe mogą być wyposażone w dowolne oprogramowanie i w ten sposób tworzyć środowisko pracy idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Możliwe jest np. łączenie w ramach jednej chmury aplikacji webowych z mobilnymi oraz wspólnej przestrzeni dyskowej, bądź też zasobów obliczeniowych wykorzystywanych do pracy rozwiązań z zakresu AI.

Case Studies

Zobacz projekty, które przygotowaliśmy dla naszych Klientów. Poniżej możesz zapoznać się z wybranymi przykładami interface’ów zaprojektowanych przez specjalistów UX i UI z Investcore, w których zastosowano rozwiązania chmurowe. Każdy produkt to dla nas jednostkowe, niepowtarzalne doświadczenie, dlatego design oprogramowania i dobór detali za każdym razem są innowacyjne i wyjątkowe.

Rozwiązania chmurowe – czy warto?

Jeszcze do niedawna funkcjonowało powiedzenie, że ludzie dzielą się na tych, którzy tworzą kopie zapasowe oraz tych, którzy dopiero zaczną to robić. Dziś kopie te zastępują rozwiązania chmurowe, które są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem do przechowywania danych, o czym świadczy stale rosnąca liczba ich użytkowników – zarówno firm i instytucji, jak i osób prywatnych. Do ich kluczowych zalet należą: 

  • Bezpieczeństwo dane i zasoby zebrane w chmurach obliczeniowych są chronione w dużo lepszy sposób, niż pliki przechowywane na dysku twardym zwykłego komputera. Poziom bezpieczeństwa, jakim objęte są serwery przechowujące dane w chmurach jest nieosiągalny dla znacznej większości firm i instytucji, nie wspominając o możliwościach osób prywatnych. Krótko mówiąc – wrzucając pliki do chmury można mieć pewność, że nie zostaną one przypadkowo skasowane, a niepowołane osoby nie będą miały do nich dostępu  
  • Niezawodność organizacje wykorzystujące własną infrastrukturę informatyczną zawsze muszą liczyć się z tym, że coś pójdzie nie tak. Usterka serwera, zdarzenia losowe czy chociażby zwykły błąd ludzki mogą skutkować nieprzewidzianymi spadkami wydajności, a nawet utratą cennych plików. Przeniesienie plików i oprogramowania do chmury sprawia, że infrastruktura informatyczna staje się mniej podatna na tego typu sytuacje i zachowuje pełną wydajność przez cały czas, niezależnie od okoliczności. 
  • Dostępność chmura umożliwia dostęp do danych i zasobów z praktycznie dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy, że użytkownik dysponuje jakimkolwiek komputerem lub urządzeniem mobilnym z dostępem do Internetu, by móc korzystać z wgranych wcześniej plików oraz oprogramowania. To w zupełności eliminuje ryzyko utraty danych w wyniku uszkodzenia fizycznego nośnika lub jego kradzieży. Łatwy dostęp do zasobów chmury to również większe możliwości dzielenia zasobów między wieloma jej użytkownikami, którzy mogą m.in. wspólnie pracować na tych samych plikach, nawet jeśli są rozproszeni po całym świecie. 
  • Przystępność cenowa wdrożenie i utrzymanie własnego systemu informatycznego wymaga nierzadko ogromnych nakładów finansowych, m.in. na niezbędny sprzęt, licencje na oprogramowanie oraz zatrudnienie specjalistów IT, odpowiedzialnych za utrzymanie systemu w dobrym stanie. Rozwiązania chmurowe zapewniają dostęp do możliwości rozbudowanej infrastruktury bez tak dużych wydatków. Dodatkowo użytkownik chmury płaci jedynie za usługi, z których faktycznie korzysta (np. dostęp do przestrzeni dyskowej o dokładnie określonej pojemności), a to oznacza dla niego realną kontrolę nad wydatkami. 
  • Elastyczność i skalowalność rozwój tradycyjnej infrastruktury informatycznej zawsze wiąże się z dużymi kosztami, a jednocześnie jest ograniczony przez wiele czynników, takich jak chociażby dostępność miejsca czy możliwość zatrudnienia osób odpowiedzialnych za prawidłowe działanie systemu. W praktyce dla wielu organizacji rozwijanie własnych zasobów jest bardzo utrudnione, a niekiedy wręcz niemożliwe bez zbudowania infrastruktury na nowo. Rozwiązania chmurowe pozwalają ominąć ten problem, ponieważ rozbudowa infrastruktury, zwiększenie dostępnej przestrzeni dyskowej lub uzyskanie dostępu do większej mocy obliczeniowej nie wiąże się z koniecznością zakupienia nowych serwerów i utrzymania ich, zatrudniania kolejnych pracowników etc.. Teoretycznie możliwe jest rozwijanie infrastruktury praktycznie w nieskończoność, a co więcej – jest to możliwe niemalże od ręki, od razu po opłaceniu dodatkowej usługi.  
  • Wydajność za pośrednictwem chmury użytkownik może wykorzystać zasoby, które byłyby dla niego w innej sytuacji niedostępne. Ogromne przestrzenie dyskowe, moc obliczeniowa do wykonywania skomplikowanych procesów czy specjalistyczne oprogramowanie – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki w chmurze, nawet bez wysokiej klasy sprzętu komputerowego. 

Rozwiązania chmurowe – jakie są koszty?

Nie da się w jednoznaczny sposób odpowiedzieć, ile kosztuje stworzenie i wdrożenie rozwiązań chmurowych dla organizacji, ponieważ wysokość kosztów uzależniona jest przede wszystkim od tego, czego potrzebuje klient. W każdym przypadku potrzeby są różne i wynikają m.in. z wielkości organizacji, rodzaju działalności, ilości indywidualnych użytkowników chmury itp. Niemniej z całą pewnością można stwierdzić, że rozwiązanie chmurowe są znacznie mniej kosztowne, niż wdrażanie tradycyjnych systemów informatycznych, opartych o posiadane na własność serwery, oprogramowanie oraz dział IT. Co równie ważne – w każdym przypadku klient ponosi koszt realnie wykorzystanych zasobów chmury, a stawki i okresy rozliczeniowe są ustalane z góry. To daje poczucie większej stabilności i kontroli na wydatkami organizacji. Klient wie ile miesięcznie będzie kosztować go korzystanie z systemu, nie musi martwić się dodatkowymi, nieprzewidzianymi wydatkami, np. na naprawę lub wymianę uszkodzonych serwerów, ponieważ te koszty ponosi dostawca usługi. W razie potrzeby możliwe jest zmienienie warunków korzystania z chmury, np. poprzez zwiększenie dostępnej przestrzeni dyskowej lub wprowadzenie nowego oprogramowania.

Porozmawiajmy o Rozwiązaniach chmurowych

Zainteresowały Cię możliwości związane z rozwiązaniami chmurowymi? Masz pomysł, jak wykorzystać je w swojej firmie? Masz pytania odnośnie do potencjalnych dróg rozwoju Twojego oprogramowania? Umów się już teraz na bezpłatną konsultację ze specjalistą z Investcore. To okazja, aby skonfrontować swoje koncepcje z profesjonalistą, na co dzień zajmującym się tworzeniem software’u. Nasz konsultant rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości, a także przedstawi wstępny czas realizacji projektu oraz koszty. Porozmawiaj z nami – wspólnie możemy stworzyć oprogramowanie dokładnie odpowiadające Twoim potrzebom.

"*" oznacza pola wymagane

*
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Rozwiązania chmurowe – co to jest?

W potocznym rozumieniu chmura obliczeniowa to rodzaj cyfrowego dysku twardego, na którym użytkownik może zapisywać swoje dane bez potrzeby używania fizycznego nośnika. W rzeczywistości jednak chmura jest czymś znacznie więcej. To nowoczesny model przetwarzania danych, umożliwiający użytkownikom wykorzystanie zaawansowanych system informatycznych bez potrzeby posiadania drogiego sprzętu, serwerów czy nawet oprogramowania. Rozwiązania chmurowe mogą być wykorzystywane do tworzenia i udostępniania przestrzeni dyskowej, a także gotowych aplikacji oraz mocy obliczeniowej potrzebnej do wykonywania zadań takich jak przetwarzanie danych, edycja teksów, tworzenie grafik komputerowych, obsługa księgowości, tworzenie stron internetowych czy nawet programowanie. Cały system oparty jest na rozległej sieci serwerów, do których użytkownik może uzyskać dostęp za pośrednictwem internetu. Krótko mówiąc – chmura to technologia dająca użytkownikowi możliwości, jakich nie może mu zapewnić jego własny sprzęt komputerowy.  

Wyróżnić można trzy główne rodzaje chmur: 

  • Chmura publiczna – zasoby takiej chmury są udostępniane wielu klientom jednocześnie. Bardzo często przynajmniej część usług w ramach chmury jest darmowych, np. możliwość przechowywania danych do określonej pojemności dysku lub wykorzystania prostego oprogramowania typu edytory tekstu. Użytkownicy mogą zazwyczaj dokupić dodatkowe funkcje lub zasoby (np. więcej miejsca na dysku) bez przestojów w pracy aplikacji.  
  • Chmura prywatna – to chmura, przeznaczona do użytkowania wyłącznie przez jeden podmiot, np. firmę lub instytucję. Tak ograniczony dostęp do chmury dają znacznie większe bezpieczeństwo przechowywanych w niej danych, co jest szczególnie ważne w przypadku podmiotów takich jak banki lub urzędy, które przechowują duże ilości poufnych danych. Chmury prywatne są dużo bardziej wydajne niż publiczne, dają użytkownikom większe możliwości wykorzystania zasobów i decydowania o potrzebnych funkcjach, jednak dostęp do nich jest droższy. To sprawia że rozwiązanie to nie jest raczej dostępne dla osób prywatnych, potrzebujących miejsca do przechowywania zwykłych plików lub okazjonalnie wykorzystujących proste aplikacje, 
  • Chmura hybrydowa – łączy w sobie funkcje chmury prywatnej oraz publicznej, dzięki czemu jest rozwiązaniem bardzo elastycznym i dającym użytkownikom możliwość dostosowania go do aktualnych potrzeb. Chmura hybrydowa jest świetnym rozwiązaniem np. w sytuacji, kiedy użytkownik chce korzystać z programów wymagających bardzo dużej mocy obliczeniowej, a jednocześnie dysponuje danymi poufnymi, które nie powinny być publicznie dostępne. Do obsługi programów w takiej sytuacji mogą zostać wykorzystane zasoby chmury prywatnej, co pozwala odciążyć sieć lokalną, natomiast do przechowywania danych – przestrzeń dyskowa chmury prywatnej. Takie rozwiązanie zapewnia również większą kontrolę nad kosztami korzystania z chmury.  

Rozwiązania chmurowe – co zyskasz?

Podsumowując – chmury obliczeniowe to rozwiązanie posiadające wiele zalet i przynoszące wiele wymiernych korzyści. Wdrażając je do swojej informacji zyskasz m.in.: 

  • Bezpieczeństwo danych – chmury posiadają rozbudowane zabezpieczenia, chroniące wprowadzone dane przed kradzieżą czy przypadkowym skasowaniem. Użytkownicy chmury nie muszą również obawiać się, że stracą swoje pliki w wyniku uszkodzenia komputera lub urządzenia mobilnego.  
  • Wyższą wydajność pracy – chmura zapewnia dostęp do przestrzeni dyskowej, mocy obliczeniowej oraz oprogramowania niezbędnego do efektywnej pracy. Problemy techniczne, takie jak uszkodzenie jednego serwera nie mają wpływu na realną sprawność systemu i nie utrudniają użytkownikom korzystania z chmury.  
  • Niskie koszty i stabilność finansową – korzystanie z chmury jest tańsze, niż budowanie własnej infrastruktury komputerowej od zera. Użytkownicy chmury z góry wiedzą ile kosztuje wykorzystanie jej zasobów, nie muszą martwić się dodatkowymi, nieprzewidzianymi kosztami.  

Tworzymy produkty cyfrowe na zamówienie.
Projektujemy, budujemy i skalujemy rozwiązania dla Ciebie.

Python

PHP

React.js

Swift

Java Script

Rozwiązania chmurowe – jak to robimy?

Wdrożenie rozwiązań chmurowych do organizacji wymaga odpowiednich kwalifikacji, wiedzy oraz dostępu do technologii. Dlatego warto postawić na współpracę z doświadczonymi dostawcą tego typu usług. Proces wdrażania usług do infrastruktury klienta składa się z kilku etapów: 

  • 01
    Idea i wymagania

    Określamy cele, zbieramy wymagania i budujemy koncepcję

  • 02
    Analiza i research

    Analizujemy istniejące rozwiązania i gromadzimy dane do chmury

  • 03
    Projektowanie chmury

    Tworzymy rozwiązanie chmurowe i proponujemy oprogramowanie do jego obsługi

  • 04
    Testy chmury

    Testujemy rozwiązanie pod kątem funkcjonalnym i wydajnościowym

  • 05
    Wdrożenie chmury

    Wdrażamy chmurę wraz z oprogramowaniem i przekazujemy do użytkowania

01

Idea i wymagania

To etap wstępny, w którym określane są cele wdrożenia chmury. Polega on na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, w wyniku którego poznajemy bliżej organizację, jej metody działania, wartości, którymi się kieruje, a także wymogi i oczekiwania względem chmury. To pozwoli dokładnie określić drogę do osiągnięcia celu i uzyskania zadowalających efektów.

02

Analiza i research

Innymi słowy zbieranie danych, przydatnych do wdrożenie rozwiązań chmurowych. Przydatne będą między innymi informacje na temat tego, jakiego rodzaju oprogramowanie jest wykorzystywane w organizacji i jakie ma znaleźć się w chmurze, jakie zadania są przez nią wykonywane i jakie jest zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Ważnym elementem analizy jest również sprawdzenie jakiego rodzaju rozwiązania są stosowane przez konkurencję.

03

Projektowanie chmury

W zależności od ustaleń na etapie Idei i wymagań oraz analizy zebranych danych przystępujemy do pracy nad rozwiązaniami skrojonymi na miarę potrzeb organizacji. Na etapie projektowania dbamy o to, by wybrane rozwiązania w pełni odpowiadały wymogom użytkowników,  a przy tym były funkcjonalne. Ważnym elementem projektowania jest stworzenie przyjaznego i intuicyjnego interfejsu do obsługi chmury. 

04

Testy chmury

Przed wprowadzeniem chmury do użytku musi ona przejść szereg rygorystycznych testów, w trakcie których oceniana jest zarówno jej ogólna sprawność, jak i wydajność każdej z funkcji osobno. Ważnym elementem testów jest sprawdzenie czy chmura spełnia wymogi funkcjonalności i przystępności – innymi słowy czy korzystanie z niej nie stwarza prawdziwemu użytkownikowi większego problemu. Testy są niezbędne do wykrycia ewentualnych błędów w projekcie oraz usunięcia ich. 

05

Wdrożenie chmury

Kiedy rozwiązanie chmurowe poprawnie przejdzie wszystkie testy wydajności i funkcjonalności, nie pozostaje nic innego jak wprowadzenie go do struktury organizacji i przekazania użytkownikom do pracy. 

Jak wybrać formę współpracy?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Chcesz z nami pracować?

Nasz zespół szybko się rozwija. Cenimy nowe osoby, które do niego dołączają, ponieważ każdy nowy pracownik wnosi nowe świeże spojrzenie i pomysły mogące przysłużyć się rozwiązywaniu złożonych zagadnień. Otwartość, odwaga w podejmowaniu nowych wyzwań i łatwość w podejmowaniu inicjatywy to dla nas nadrzędne wartości. Jeśli posiadasz te cechy i chcesz rozwijać się jako specjalista w branży software. Jeżeli posiadasz doświadczenie w obszarze IT, UX lub UI i marzy Ci się praca w zaangażowanym zespole hobbystów, którzy każdy projekt traktują jak nową przygodę i możliwość wprowadzania na rynek innowacyjnych produktów, zostaw nam nasze CV, bo prawdopodobnie jesteś osobą, której szukamy. Zapoznaj się z ofertami pracy poniżej i dołącz do nas w firmie Investcore!

Zarabiaj na poleceniu

Jeżeli sposób, w jaki pracujemy, zyskuje Twoje uznanie i uważasz, że Investcore to firma, której warto powierzyć pracę nad projektem, powiedz o nas zaprzyjaźnionym przedsiębiorcom. Razem z nami powiększaj liczbę profesjonalnie zrealizowanych produktów sieciowych i osób korzystających z obsługi najlepszej jakości. Chcemy, by jak najwięcej przedsiębiorców mogło z zadowoleniem uczestniczyć w pracy nad swoimi projektami i uzyskiwać korzyści płynące z oferowanych przez nas wiedzy, doświadczenia i zaangażowania. Poleć nas osobom ze swojego środowiska i uzyskaj atrakcyjne zniżki na realizację swoich projektów w naszym softwarehouse.