Przenieś na górę strony

Zwinne zarządzanie projektemWsparcie i utrzymanie

zwinne zarządzanie projektem

Zwinne zarządzanie projektem – co otrzymasz?

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w branży IT doskonale zdajemy sobie sprawę z tego jak złożone mogą być projekty informatyczne. Dlatego do każdego z nich przypisujemy Project Managera, do którego zadań należy zwinne zarządzanie projektem, czyli:

  • Monitorowanie postępów prac nad projektem,
  • Koordynację zespołu złożonego między innymi z projektantów, programistów i testerów,
  • Kontrolowanie zgodności wykonywanych zadań z przyjętymi założeniami,
  • Reagowanie na zmiany, takie jak pojawianie się nowych oczekiwań oraz innowacji na rynku

Project manager zadba także o to byś był dobrze poinformowany na temat rozwoju projektu, odpowie na Twoje pytania i wątpliwości i dopilnuje, by wszystkie ewentualne uwagi zostały uwzględnione w planowaniu prac. Pracujący dla nas project managerzy to profesjonaliści, którzy doskonale znają i realizują w praktyce założenia trzech podejść do zarządzania projektem: Agile, Lean oraz Scrum. Zwinne zarządzanie projektem sprawia, że możesz mieć pewność, że otrzymasz produkt końcowy dokładnie odpowiadającym Twoim potrzebom i wymaganiom.

Case Studies

Zobacz projekty, które przygotowaliśmy dla naszych Klientów. Poniżej możesz zapoznać się z wybranymi przykładami interface’ów zaprojektowanych przez specjalistów UX i UI z Investcore, w których realizacji zastosowaliśmy zwinne zarządzanie projektem. Każdy produkt to dla nas jednostkowe, niepowtarzalne doświadczenie, dlatego design oprogramowania i dobór detali za każdym razem są innowacyjne i wyjątkowe.

Zwinne zarządzanie projektem – czy warto?

Zwinne zarządzanie projektem to w dzisiejszych czasach standard stosowany w branży IT. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ nie wymyślono jeszcze modelu pracy, który umożliwiłby sprawniejsze i działanie na rynku będącym w stanie ciągłych przemian. Przy realizacji projektów zawsze staramy się czerpiąc to co najlepsze z koncepcji Agile i Lean oraz metodyki Scrum, a więc:

  • Elastyczność i możliwość adaptacji do dynamicznie zmieniających się potrzeb oraz warunków rynkowych,
  • Prostotę, koncentrację na najważniejszych elementach projektu, pomijanie rzeczy zbędnych
  • Jasny podział obowiązków oraz budowanie wspólnego doświadczenia z pracy nad projektem.

Połączenie tych wartości (czyli tzw. „zwinne zarządzanie projektem”) pozwala nam pracować szybciej, łatwiej i taniej, a przy tym dostarczać produkty wysokiej jakości, które spełnią Twoje oczekiwania i odpowiadają rynkowym standardom.

Zwinne zarządzanie projektem – jakie są koszty?

Zwinne zarządzanie projektem to nie dodatkowa usługa, za którą musisz zapłacić. Koszty zarządzania przez profesjonalnego project managera są przez nas w każdym przypadku wliczane w sumę wszystkich kosztów realizacji projektu. Wierzymy, że przejrzystość zasad współpracy jest zawsze korzystna dla obu stron, dlatego za każdym razem tworzymy dokładną wycenę Twojego projektu oraz harmonogram działań, który rozwijamy na kolejnych etapach działań, zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami oraz sytuacją na rynku.

Porozmawiajmy o Zwinnym zarządzaniu projektem

Dowiedz się więcej o metodach naszej pracy podczas bezpłatnej konsultacji z ekspertem Investcore. Poznaj nas lepiej, zobacz w jaki sposób podchodzimy do realizacji projektów, na jakie etapy dzielą się nasze działania, co zyskasz, powierzając nam budowę oprogramowania dla swojego biznesu. Umów się na dogodny dla Ciebie termin już teraz. Podczas konsultacji zyskasz możliwość zadania wszystkich nurtujących Cię pytań. Nasz ekspert z przyjemnością rozwieje wszelkie wątpliwości, określi wstępny zakres cenowy Twojego projektu i prawdopodobny harmonogram, zasugeruje kierunek, w jakim może podążyć praca nad daną aplikacją. Bezpłatna rozmowa z naszym specjalistą, to szansa, na przedstawienie swoich pomysłów osobie, która od lat zajmuje się produkcją software’u i podpowie, w jaki sposób możemy pomóc Ci urealnić Twoją ideę. Przejdźmy więc od planów do działania! Czekamy na Ciebie.

"*" oznacza pola wymagane

*
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zwinne zarządzanie projektem – co to jest?

Charakterystyczną cechą branży informatycznej jest to, że ulega ona bardzo dynamicznym przekształceniom – zmieniają się nie tylko dostępne technologie, ale również oczekiwania i potrzeby użytkowników. Jednocześnie wprowadzenie nowego produktu na rynek wymaga czasu, nierzadko całych lat pracy, w którą zaangażowanych jest wiele osób. Pogodzenie tych dwóch kwestii – dynamiki rynku oraz długiego czasu powstawania produktów IT – wymaga odpowiedniego podejścia do długoterminowego zarządzania pracą. Odpowiedzią na tę potrzebę jest właśnie zwinne zarządzanie projektem.

Swoją praktykę w zarządzaniu projektami IT opieramy na trzech metodykach zarządzania:

  • Agile – to właśnie od tego słowa „zwinne zarządzanie projektem” wzięło swoją nazwę. Polega ono na takim planowaniu pracy, by zamiast wielkiego wdrożenia po kilku latach rozwijania projektu systematycznie dostarczać kolejne, bardziej rozbudowane wersje użytecznego produktu. Zwinne zarządzanie projektem wymaga ciągłej oceny nie tylko samych postępów prac nad projektem, ale również przekształceń zachodzących na rynku oraz działań konkurencji. Pozwala to w każdej chwili wprowadzać do projektu zmiany niezbędne do zachowania jego innowacyjności, nawet w sytuacji, kiedy osiągnięcie ostatecznego celu jest odległe w czasie.

    W teorii można ideę Agile przedstawić na przykładzie produkcji samochodu. Gdyby pojazd był projektem IT, produkowanie i łączenie ze sobą kolejnych elementów konstrukcji według sztywnego, z góry ustalonego i rozpisanego na kilka lat planu byłoby nieefektywne – ostateczne wdrożenie trwałoby bardzo długo, a do momentu ukończenia projektu klient nie otrzymałby żadnych namacalnych i użytecznych efektów. Ponadto istnieje szansa, że w międzyczasie pojawią się nowe technologie, na tle których gotowy samochód okaże się przestarzały, a jego produkcja – droga i nieefektywna. Z odsieczą przybywa na szczęście zwinne zarządzanie projektem.

    Zwinne zarządzanie projektem wiąże się z podzieleniem procesu realizacji na etapy, z których każdy kończy się uzyskaniem funkcjonalnego produktu. Pierwszym takim produktem w projekcie dążącym do zbudowania samochodu mogłaby być deskorolka, która posiada koła, proste nadwozie i można nią jeździć – a zatem spełnia wszystkie warunki do tego, by można było ją wykorzystać do podstawowego zadania, jakim jest szybkie i wygodne przemieszczanie się. Kolejnym produktem może być hulajnoga, która posiada więcej elementów (kierownica) i funkcji (łatwiejsze skręcania, większa stabilność), a przez to lepiej spełnia swoje zadanie. Następnym produkty byłby jeszcze bardziej skomplikowany i bardziej funkcjonalny rower, po nim skuter, motocykl – a na końcu samochód. Na każdym etapie tak realizowanego projektu możliwe jest zrewidowanie oczekiwań i potrzeb użytkownika, a także wprowadzenie poprawek do pierwotnego planu działania.

  • Lean – czyli zarządzanie „szczupłe”, jest koncepcją pracy nad projektem, która dąży do minimalizowania marnotrawstwa. Innymi słowy jest to zbiór narzędzi oraz rozwiązań, dzięki którym można zmniejszyć koszty prac nad projektem, w tym również ograniczyć straty czasu przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości ostatecznego produktu.

    Z metody lean managementu zwinne zarządzanie projektem czerpie przede wszystkim nastawienie na to, co naprawdę istotne dla rozwoju produktu i pominięcie tych kwestii, które nie dodają żadnej wartości, a jedynie pochłaniają czas i pieniądze – a więc są, krótko mówiąc, niepotrzebne. Szukamy sposobów, by postawione cele osiągać najprostszą możliwą drogą, nie tracąc jednak z oczu ostatecznego celu oraz potrzeb użytkownika i rynkowych standardów.

  • Scrum – to metoda organizacji pracy nad projektem, oparta na uzupełnianiu się kompetencji oraz wspólnym zdobywaniu doświadczenia. Każdy z członków zespołu rozwijającego projekt IT jest specjalistą w konkretnej dziedzinie (np. analiza, projektowanie, programowanie, testy) i zajmuje się na danym etapie prac realizacją ściśle określonych zadań.

    W praktyce scrum oznacza, że zespół działa jako całość, jeden organizm, a nie zbiór indywidualistów, którzy nie wiedzą co robi reszta. Zwinne zarządzanie projektem odnosi się do projektu jako całości, pozwala patrzeć na przedsięwzięcie holistycznie, a nie osobno na poszczególne fragmenty. Wraz z zakończeniem każdego etapu realizacji projektu jego uczestnicy zbierają się, by przedyskutować efekty prac, przedstawić swoje wnioski oraz zdobyte doświadczenie, a także zaproponować rozwiązania, które mogą być ważne dla dalszego rozwijania projektu. Podczas spotkania planowany jest również tzw. sprint, czyli krótki – trwający zwykle od 1 do 4 tygodni – cykl kolejnych zadań do realizacji. Również w czasie trwania sprintu zespół zbiera się na tzw. daily standup, w czasie których ustala się czy podjęty na danym etapie plan działania jest aktualny i czy istnieje potrzeba wprowadzenia do niego zmian.

    Scrum jest ważnym elementem zarządzania Agile, ponieważ dostarcza narzędzi niezbędnych do sprawnego planowania prac i wpływającego na zwinne zarządzanie projektem. Zapewnia on pełną przejrzystość projektu wszystkim osobom, które nad nim pracują, pozwala skutecznie analizować pojawiające się problemy i rozpatrywać szanse na poprawę, a także adaptować się do koniecznych zmian.

Zwinne zarządzanie projektem – co zyskasz?

Sprawne i zgodne z założeniami Agile, Lean oraz Scrum zwinne zarządzanie projektem ma nieoceniony wpływ na efektywność zespołu odpowiedzialnego za realizację. Jednak to nie jedyny powód, dla którego wdrażamy te idee w naszej codziennej pracy. Jako nasz klient zyskujesz na tym:

  • Produkt działający na każdym etapie realizacji – zwinne zarządzanie projektem sprawia, że nie musisz czekać na owoce naszej pracy do czasu zamknięcie projektu, pierwszy działający produkt częściowy uzyskasz już po zamknięciu pierwszego sprintu.
  • Produkt dopasowany do zmieniających się potrzeb i warunków – podział pracy nad produktem na wiele etapów pozwala nam skutecznie reagować na wszelkie nieprzewidziane wcześniej sytuacje, np. pojawienie się na rynku innowacyjnych technologii czy wystąpienie trudności w realizacji zadań. Ty również możesz mieć wpływ na kształt projektu – dzieląc się swoimi pomysłami oraz oczekiwaniami ułatwisz nam stworzenie produktu idealnie odpowiadającemu Twoim potrzebom.
  • Oszczędność czasu i pieniędzy – pracując nad produktem skupiamy się na tym, co jest dla niego najbardziej wartościowe. Unikamy rozwiązań zbędnych, szczególnie jeśli ich wprowadzenie wymagałoby dużych nakładów czasowych i finansowych. Zwinne zarządzanie projektem zakłada, że jeśli coś można zrobić prosto, nie tracąc przy tym nic z kluczowych i przydatnych funkcji, szukamy rozwiązań, które nam to umożliwią.
  • Jasną komunikację – na każdym etapie realizacji projektu dokładnie i precyzyjnie przedstawiamy osiągnięte efekty. Nasza praca jest dokumentowana, a wszystkie prace rejestrowane w systemie zarządzania zadaniami wraz z przepracowanym czasem każdego pracownika. Raz w miesiącu generujemy raporty, które otrzymują nasi klienci. Jednocześnie sami także analizujemy swoje własne działania na regularnych spotkaniach scrumowych, wyciągając wnioski, korygując to co nie zadziałało i proponując możliwe usprawnienia.

Ale przede wszystkim zyskujesz ostateczny produkt, zgodny nie tylko z Twoimi oczekiwaniami i potrzebami, ale też odpowiadający rynkowym standardom. Możliwość osiągnięcia celu w tak uporządkowany, transparentny i nieawaryjny sposób jest główną przyczyną, dla której zwinne zarządzanie projektem to najbardziej doceniany dzisiaj model pracy nad rozwiązywaniem najbardziej skomplikowanych programistycznych zagadnień.

Tworzymy produkty cyfrowe na zamówienie.
Projektujemy, budujemy i skalujemy rozwiązania dla Ciebie.

Python

PHP

React.js

Swift

Java Script

Zwinne zarządzanie projektem –jak to robimy?

Realizacja każdego projektu to proces, który w każdym przypadku – niezależnie od tego czy ostatecznym produktem ma być aplikacja mobilna, strona internetowa, czy cały system IT – realizujemy według podobnego schematu działania. Podział prac na etapy i realizacja każdego etapu osobno zakłada pracę w oparciu o zwinne zarządzanie projektem. Dzięki tej metodzie uzyskujemy wartościowe wyniki, optymalizując równocześnie środki i czas potrzebny na realizację projektu. 

  • 01
    Utworzenie sprint backlogu

    Budujemy bazę zadań niezbędnych do wykonania na poszczególnych etapach projektu

  • 02
    Sprint planning

    Co każdy sprint planujemy zakres zadań na najbliższy czas i rozdzielamy je pomiędzy członków zespołu.

  • 03
    Implementacja

    Budujemy zaplanowane funkcjonalności systemu, zgodnie z ustalonym zakresem każdego sprintu

  • 04
    Sprint Review i Retrospekcja

    Podsumowujemy efekty sprintu, prezentujemy wyniki i cyklicznie analizujemy każdy sprint, aby wyciągać wnioski i usprawnienia

  • 05
    Definition of Done

    Dbamy, aby każdy sprint miał sprecyzowane kryteria, opisujące zakres tego co ma być wykonane

01

Utworzenie sprint backlogu

Utworzenie i aktualizowanie backlogu umożliwia nam prowadzenie dokładnego opisu wymagań, jakie należy spełnić na każdym etapie prac nad projektem. Innymi słowy: określamy co trzeba zrobić, by ruszyć z projektem i budujemy bazę zadań do wykonania na poszczególnych etapach. Dzięki temu wiemy co, kiedy i w jakiej kolejności musi być zrobione, aby projekt zakończył się sukcesem.

02

Sprint planning

Zwinne zarządzanie projektem obejmuje także zaplanowanie sprintu, czyli krótkiego cyklu prac, w czasie którego realizowane są zadania opisane w back logu. Do opracowania planu niezbędny może być Twój udział – chcemy wiedzieć, jakie są Twoje priorytety dotyczące projektu na danym etapie produkcji. Na tej podstawie ustalamy co jesteśmy w stanie wykonać, a co może lub powinno zostać zrobione w etapach późniejszych. Nasze doświadczenie i wiedza pozwalają nam wypracować kompromis między tymi czynnikami – Twoimi priorytetami, a możliwościami zespołu. 

03

Implementacja

Czyli realizacja zaplanowanych zadań w określonym cyklu czasowym, tzw. sprincie. Sprinty są stosunkowo krótkie, trwają od kilku dni do około miesiąca, a po każdym dniu ich trwania następuje rutynowe spotkanie zespołu i omówienie postępu prac. Gwarantujemy Ci zwinne zarządzanie projektem, a więc podział na etapy oraz pełną transparentność. To ważne, żeby poszczególni członkowie zespołu wiedzieli, co dzieje się w całości przedsięwzięcia na obecnym etapie. Jeśli projekt spotyka się z trudnościami, można wprowadzić do niego zmiany. I analogicznie – jeśli niektóre zadania uda się zrealizować szybciej, można sięgnąć do back logu i wybrać z niego kolejne zadania. 

04

Sprint Review/Retrospect

To przedstawienie rezultatów prac, czyli produktu częściowego posiadającego funkcje umożliwiające jego wykorzystanie. Zwinne zarządzanie projektem wymaga, by tak samo jak produkt końcowy, produkt częściowy przechodził niezbędne testy. Na tym etapie przedstawiamy również wnioski na temat wykonanej pracy i dzielimy się zdobytymi doświadczeniami.  

05

Definition of Done

To formalny opis produktu częściowego z uwzględnieniem, czy spełnia on wszystkie wymogi przedstawione w sprint back logu i czy nie wymaga więcej pracy. Zwinne zarządzanie projektem polega na nieustannym dialogu między klientem a zespołem produkcyjnym. Tylko ta metoda umożliwia pełną kontrolę nad postępami prac i gwarantuje, że nie doszło do nieporozumień, które w efekcie mogłyby skutkować utratą środków i czasu.

Jak wybrać formę współpracy?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Chcesz z nami pracować?

Nasz zespół szybko się rozwija. Cenimy nowe osoby, które do niego dołączają, ponieważ każdy nowy pracownik wnosi nowe świeże spojrzenie i pomysły mogące przysłużyć się rozwiązywaniu złożonych zagadnień. Otwartość, odwaga w podejmowaniu nowych wyzwań i łatwość w podejmowaniu inicjatywy to dla nas nadrzędne wartości. Jeśli posiadasz te cechy i chcesz rozwijać się jako specjalista w branży software. Jeżeli posiadasz doświadczenie w obszarze IT, UX lub UI i marzy Ci się praca w zaangażowanym zespole hobbystów, którzy każdy projekt traktują jak nową przygodę i możliwość wprowadzania na rynek innowacyjnych produktów, zostaw nam nasze CV, bo prawdopodobnie jesteś osobą, której szukamy. Zapoznaj się z ofertami pracy poniżej i dołącz do nas w firmie Investcore!

Zarabiaj na poleceniu

Jeżeli sposób, w jaki pracujemy, zyskuje Twoje uznanie i uważasz, że Investcore to firma, której warto powierzyć pracę nad projektem, powiedz o nas zaprzyjaźnionym przedsiębiorcom. Razem z nami powiększaj liczbę profesjonalnie zrealizowanych produktów sieciowych i osób korzystających z obsługi najlepszej jakości. Chcemy, by jak najwięcej przedsiębiorców mogło z zadowoleniem uczestniczyć w pracy nad swoimi projektami i uzyskiwać korzyści płynące z oferowanych przez nas wiedzy, doświadczenia i zaangażowania. Poleć nas osobom ze swojego środowiska i uzyskaj atrakcyjne zniżki na realizację swoich projektów w naszym softwarehouse.