Projektowanie UXProjektowanie produktów

Projektantka rysuje architekturę projektu na tablicy

Projektowanie UX – co otrzymasz?

Budowa systemów informatycznych bez wsparcia zespołu UX to jak wyprawa w nieznane. Specjaliści UX to nie tylko designerzy docelowego produktu, to także ludzie odpowiedzialni za spójną, spełniającą potrzeby i użyteczną koncepcję systemu. Podstawowa zaleta takiego podejścia do projektowanie zorientowane na użytkownika (UCD, user centered design) – poznanie jego potrzeb, zrozumienie celów i dobór adekwatnego rozwiązania, które rozwiąże jego problemy. A zatem najlepsza odpowiedź na pytanie, co otrzymasz korzystając z usług user experience to przedstawienie zalet projektowania opartego na procesie UCD:

  • Rozwinięta, doprecyzowana i spójna koncepcja projektu – dopełnioną, w pełni skonkretyzowaną, osadzoną w realiach biznesowych wizję produktu. Wizja ta będzie uwzględniała to, co zasadniczo jest najważniejsze przy tworzeniu oprogramowania, czyli oczekiwania przyszłych użytkowników, ich emocje, wartości, aspiracje i sposoby podejmowania akcji z interfejsem oraz poruszania się po sieci. Zyskasz kompletny obraz produktu, który w dalszych pracach będzie stanowił punkt odniesienia. Na tym etapie często pojawiają się także pierwsze wizualizacje.
  • Identyfikacja grupy docelowej i zrozumienie jej potrzeb – Specjaliści Investcore odznaczają się multidyscyplinarnym podejściem do powierzanych im zadań, orientacją w umiejętnościach UI, znajomością mechanizmów z zakresu marketingu oraz rozległą wiedzą o analizie danych. Poruszają się sprawnie w nowinkach branżowych, podlegających ciągłej metamorfozie realiach rynku i są wrażliwi na nieustannie zmieniające się zachowania użytkowników oraz, co najważniejsze, na ich potrzeby i oczekiwania. Nasi UX designerzy skupiają na użytkownikach maksimum swojej uwagi, są więc w stanie dokładnie opisać tę grupę, określić jej potrzeby i zdiagnozować oczekiwania.
  • Punkt wyjścia do projektowania UI – dokładne opisanie grupy docelowej i poznanie jej potrzeb, aspiracji, oczekiwań i upodobań stanowią punkt wyjścia do dalszych etapów projektowania. UI to obszar UX zajmujący się określaniem kodu, przy pomocy którego oprogramowanie będzie wchodziło w kontakt z użytkownikiem. Kod ten musi być zrozumiały i atrakcyjny dla odbiorców, tak, by zachęcał ich do podejmowania akcji. To dlatego poznanie finalnego odbiorcy jest tutaj takie istotne.
  • Podstawa do przeprowadzenia adekwatnych testów i badań – Poznanie grupy docelowej, środowiska, w jakim produkt będzie funkcjonował, opisanie jego mocnych stron oraz ewentualnych trudności płynących z czynników zewnętrznych pokażą, które funkcjonalności oprogramowania będą wymagać dodatkowych testów. Wykonuje się je zwykle na etapie projektowania UI oraz tworzenia prototypu. Wyniki badań staną się podstawą w myśleniu o dalszych pracach nad projektem. To na ich podstawie stworzymy ostateczną wersję produktu, która trafi w ręce programistów.
  • Zespół specjalistów UX i UI dedykowany do projektu – W Investcore czekają na Ciebie eksperci z dziedziny UX, którzy odznaczają się nie tylko najwyższymi kompetencjami, ale także są otwarci, pomocni i, co najważniejsze, empatyczni. Ta trzecia cecha pozwala im na perfekcyjne zrozumienie Twojego projektu, ale też odnosi się do przyszłych użytkowników produktu.

Case Studies

Zobacz projekty, które przygotowaliśmy dla naszych Klientów. Poniżej możesz zapoznać się z wybranymi przykładami interface’ów zaprojektowanych przez specjalistów UX i UI z Investcore. Każdy produkt to dla nas jednostkowe, niepowtarzalne doświadczenie, dlatego design oprogramowania i dobór detali za każdym razem są innowacyjne i wyjątkowe.

Projektowanie UX – czy warto?

Z całą pewnością warto powierzyć projekt specjalistom UX i wejść na ścieżkę projektowania skoncentrowanego na potrzebach użytkowników. Zadbają oni o czytelność oprogramowania, jego użyteczność, zgodność z normami rynkowymi i najbardziej profesjonalnymi praktykami UX. Dzięki zastosowaniu ich doświadczenia w praktyce, sprawimy, że powstający produkt trafi do skrupulatnie opisanej grupy docelowej, więc dokładnie tam, gdzie jest potrzebny i gdzie może dostarczyć najbardziej wymierne korzyści Twojej firmie. Skorzystanie ze wsparcia UX designerów pozwoli Ci uzyskać szereg korzyści, wśród których najistotniejsze to:

  • Pełna wizja produktu według zaakceptowanej przez Ciebie koncepcji – Warto ją szczegółowo dookreślić i skonkretyzować, by na późniejszych etapach prac mieć stały punkt odniesienia dla ewentualnych nowych pomysłów. To istotne, ponieważ nie pozwoli stracić z oczu tego, co stanowi rdzeń projektu: jego głównych założeń i zadań, które ma do wykonania oraz potrzeb użytkowników, dla których jest przeznaczony.
  • Sposoby, dzięki którym produkt ma realizować kluczowe dla Twojej marki cele – Skoncentrowanie się na sprawi, że nie rozmienimy się na drobne i unikniemy chęci zrobienia kilku rzeczy na raz.
  • Skrócenie czasu realizacji poszczególnych funkcjonalności systemu i ich wdrożenia w środowisku docelowym – Przeprowadzone na wcześniejszym etapie analizy dadzą nam pewność, że przyjęte założenia to na dany moment najlepsze rozwiązania z możliwych. Pozwoli to skrócić czas realizacji projektu, ponieważ kluczowe decyzje zostaną podjęte już w momencie projektowania UX. Ta usługa da Ci odpowiedź na pytanie, jakiego dokładnie produktu potrzebujesz i jaki musi on być, by stał się atrakcyjny dla potencjalnych użytkowników. Stworzymy dla Ciebie dokumentację, która w dalszych pracach będzie stanowiła podstawę działań wszystkich osób zaangażowanych w tworzenie oprogramowania. Dzięki temu wszyscy będą mogli na każdym etapie powrócić do esencjonalnych założeń, a Ty unikniesz dzięki temu problemów z komunikacją i potrzeby podejmowania kluczowych decyzji na etapie wdrażania produktu.
  • Minimalizacja kosztów – skutkiem przeprowadzonego profesjonalnie projektowania UX praca nad projektem będzie szła szybko i sprawnie, co pozwoli zminimalizować koszty związane z wprowadzaniem poprawek i zmianami decyzji w chwili, kiedy wdrażanie produktu będzie już na bardzo zaawansowanym poziomie.

Projektowanie UX – jakie są koszty?

Harmonogram i wycenę przygotowujemy na podstawie zakresu koncepcji z etapu analizy wymagań. Następnie zbieramy materiały do wyceny i opracowujemy plan działania. By zapoznać się dokładniej z metodami naszej pracy oraz uzyskać więcej informacji na temat kosztów, zapisz się na konsultację z ekspertem Investcore. Pierwsza rozmowa jest bezpłatną możliwością opowiedzenia o pomyśle, poznania ewentualnych opcji wcielenia go w życie, a także uzyskania informacji o potencjalnej cenie. Co więcej, jest to świetna okazja, by po raz pierwszy przejść od samej koncepcji do realnych, możliwych rozwiązań, w czym pomoże Ci nasz konsultant. Mówiąc krótko, to szansa, by bezkosztowo przeprowadzić rozmowę ze specjalistą do spraw budowy software’u i przedstawić mu swoje pomysły, uzyskując garść konkretów na temat kształtu dalszych działań i ewentualnej współpracy.

Porozmawiajmy o Projektowaniu UX

Zarezerwuj termin bezpłatnej konsultacji i porozmawiaj z naszym ekspertem o swoich pomysłach, celach i koncepcjach. Zyskasz dzięki temu dobrą okazję, by zderzyć swój zamysł z perspektywą osoby, która na co dzień zajmuje się tworzeniem software’u, a także dowiedzieć się więcej o naszych metodach pracy, usługach, którymi możemy wesprzeć Twój biznes, czy rozwiązaniach, które możemy Ci zaproponować. W trakcie konsultacji specjalista z Investcore pomoże także określić przybliżony harmonogram prac i widełki cenowe dla Twojego projektu. Lubimy jasne sytuacje i wierzymy w siłę rozmowy. Tylko bazując na nich można tworzyć dobre produkty. Zacznijmy od rozmowy!

"*" oznacza pola wymagane

*
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Projektowanie UX – co to jest?

W Investcore zatrudniamy ekspertów od projektowania UX, którzy są tu dla Ciebie, by wskazać, w jaki sposób Twój projekt jest lub będzie postrzegany przez użytkowników. Jednak zanim przejdziemy do tego, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić w tej dziedzinie, chcemy dokładnie wyjaśnić, czym jest UX design i czym właściwie zajmuje się UX designer.

Znaczenie skrótu UX bywa często mylone ze znaczenie drugiego pokrewnego, jakim jest UI. Należy jednak pamiętać, że te dwa określenia, mimo że często występują obok siebie, nie są tożsame i, aby uniknąć nieporozumień, warto dobrze zapamiętać, na czym polega różnica.
UX (User Experience) to dziedzina zajmująca się doświadczeniami użytkownika, zbierająca informacje na temat wszystkich jego reakcji i odczuć. Dane zebrane podczas takiej pracy pozwalają stworzyć produkt, który użytkownicy będą odbierać pozytywnie, taki, z którym obcowanie zapewni użytkownikom satysfakcję. Mówiąc wprost, UX design to projektowanie przyszłych doświadczeń użytkownika i dbanie, by aplikacje, które powstaną, budziły w korzystającym przeświadczenie, że dostał dokładnie takie narzędzie, jakiego potrzebował. W przeciwieństwie do UI, UX nie zajmuje się więc budową narzędzia komunikacji między programem a użytkownikiem, ale przewiduje, co zrobić, by narzędzie to było przyjazne dla odbiorców, intuicyjne oraz by idealnie wpasowywało się w ich oczekiwania.

UX designer to osoba, która bada dane i na ich podstawie formułuje odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące realiów rynkowych. Jeśli więc zainteresuje Cię nasza oferta dotycząca UX designu, na początku dostarczymy Ci pakiet informacji na temat tego, kim w rzeczywistości jest użytkownik końcowy Twojego produktu i co można zrobić, by produkt ten był dla niego jak najbardziej użyteczny.

Projektowanie UX – co zyskasz?

Dobrze przeprowadzony proces projektowania UX da Ci wiele możliwości, o których wspominaliśmy już wyżej. Przede wszystkim są to:

  • Poznanie grupy przyszłych użytkowników Twojego produktu oraz ich potrzeb – dobrze przeprowadzony proces projektowania UX sprawi, że zapewnisz swoim przyszłym odbiorcom wygodę korzystania z produktu i zagwarantujesz im optymalne warunki, by podjąć z nim interakcję.
  • Stworzenie wizji produktu stanowiącego bezpośrednią odpowiedź na potrzeby i oczekiwania użytkowników – choć stawiamy użytkownika i jego potrzeby na pierwszym miejscu, kierunek przedsięwzięcia pozostaje niezmienny, a cele Twojej firmy nie znikają nam z oczu. Dobrze działający produkt, który generuje jak największą liczbę realnych interakcji i bezbłędnie spełnia swoje zadania, stanowi wkład w rozwój Twojego przedsiębiorstwa. Siłą rzeczy by zmaksymalizować korzyści płynące z wdrożenia oprogramowania, w pierwszej kolejności musimy poświęcić maksymalnie dużo uwagi jego przyszłemu odbiorcy.
  • Zweryfikowanie błędnych założeń – dzięki współpracy z projektantami UX pozyskasz dane dotyczące Twojej grupy docelowej, środowiska, w jakim poruszają się potencjalni użytkownicy Twojego oprogramowania, branży, trendów i specyfiki rynku. Pozwoli nam to zweryfikować, czy przyjęte początkowo założenia są słuszne. Często jest tak, że wstępna koncepcja ustępuje miejsca innej, która po zapoznaniu się z obrazem wynikającym z analizy danych, okazuje się zdecydowanie korzystniejsza.
  • Przeprowadzenie testów i badań UX – w oparciu o wynik analizy UX, przystępujemy do tworzenia makiet i prototypów, które następnie podlegają testom. Często słyszymy pytanie, czy warto „tracić czas” na testowanie rozwiązań już na etapie projektu. Odpowiadamy: lepiej „stracić czas” na testy, niż „stracić czas” na poprawki, których moglibyśmy uniknąć dzięki przeprowadzeniu testów. To jedna z naszych podstawowych zasad: warto wprowadzać zmiany najszybciej jak to możliwe. Dlatego dajemy Ci pełen wgląd do każdego etapu naszych prac i jesteśmy otwarci na wszystkie Twoje uwagi. Wychodzimy z założenia, że im wcześniej wprowadzimy poprawki i im dokładniejsze testy wykonamy, tym mniej błędów zaskoczy nas na etapie wdrożenia IT.
  • Oszczędność czasu i pieniędzy – wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że najdroższe i najbardziej czasochłonne jest naprawianie błędów wykrytych za późno. W kontekście budowy oprogramowania oznacza to, że najtrudniej wprowadzić zmiany na etapie produkcji IT oraz po jej zakończeniu, kiedy to produkt zostanie już wypuszczony na rynek i błędy wychwycą realni użytkownicy. Profesjonalne projektowanie UX pozwala takich sytuacji uniknąć. Wspólnie podejmiemy kluczowe dla projektu decyzje a dzięki precyzyjnym analizom i testom sprawdzimy, czy wybrane rozwiązania są zasadne i prawidłowe. Dzięki temu, gdy produkt trafi w ręce programistów oszczędzisz nie tylko zasoby, ale też unikniesz stresu związanego z nieprzewidzianymi komplikacjami.

Tworzymy produkty cyfrowe na zamówienie.
Projektujemy, budujemy i skalujemy rozwiązania dla Ciebie.

Python

PHP

React.js

Swift

Java Script

Grzegorz Surmacz

UX/UI designer z mocną podstawą analityczną, projektant aplikacji mobilnych, webowych i dużych systemów informatycznych. Jako UX Lead w Investcore kieruje realizacją procesów projektowych, koordynuje rozwój design systemu, opiekuje się brandem organizacji, zarządza pracą projektantów w zespołach projektowych oraz współpracuje z zespołem analitycznym i deweloperskim. Ponadto, prowadzi warsztaty projektowe, uczestniczy w procesach zbierania wymagań od interesariuszy i dba o właściwe ich uwzględnienie przy tworzeniu koncepcji produktów. W mniejszych projektach bezpośrednio realizuje prace z zakresu UX/UI.

Projektowanie UX – jak to robimy?

  • 01
    Analiza potrzeb

    Zapoznajemy się z Twoją ideą i oczekiwaniami, ale na pierwszym miejscu stawiamy potrzeby użytkowników końcowych

  • 02
    Poszukiwanie rozwiązań

    Prowadzimy badania mające na celu identyfikację potrzeb użytkowników i ich problemów oraz tworzymy listę potencjalnych rozwiązań do walidacji

  • 03
    Koncepcja projektu

    Określamy właściwości oraz sposób działania finalnego produktu, bazując na zidentyfikowanych potrzebach i rozwiązując dostrzeżone problemy

  • 04
    Design

    Rozpoczynamy pracę na makietach i testowanie projektu na etapie przedwdrożeniowym, aby uniknąć wprowadzania zmian podczas prac programistycznych

01

Analiza potrzeb

Nasi eksperci są dla Ciebie, by wejść z Tobą w dialog i zaprosić Cię do aktywnego udziału w procesie tworzenia Twojego produktu już na początku, gdy zbierane są informacje na temat Twojej wizji oraz przeznaczenia Twojego oprogramowania. Specjaliści UX z Investcore z zainteresowaniem podchodzą do nowych wyzwań, dlatego na pierwszym etapie prac będą formułować wobec Twojego pomysłu całe mnóstwo pytań. W Investcore wiemy jednak, że do prawidłowego zrozumienia celów projektu kluczowe jest przede wszystkim określenie grupy docelowej i zrozumienie potrzeb użytkowników końcowych. Dlatego zadbamy o to, by wszystkie Twoje pomysły zostały zwalidowane wśród osób, które docelowo będą korzystać z Twojego rozwiązania. Na tym etapie specjaliści UX pozyskają również dane biznesowe dotyczące rynku, bieżących trendów, a także struktury i cech sprecyzowanej uprzednio grupy docelowej.

02

Poszukiwanie rozwiązań

Podczas badań, w które zaangażujemy zarówno nasz, jak i Twój zespół (szczególnie osoby decyzyjne w Twoim biznesie) stworzymy propozycje potencjalnych rozwiązań i dokonamy ich walidacji z końcowymi użytkownikami. Wspólnie określimy zbiór tych koncepcji, które w najprostszy i najbardziej efektywny sposób realizują cele określone w pierwszym etapie. Następnie, specjaliści UX będą iteracyjnie prowadzić badania, by spośród wszystkich koncepcji wybrać dokładnie to rozwiązanie, które będzie maksymalnie zgrane z potrzebami przyszłych użytkowników. Celem tego etapu jest określenie esencjonalnych cech, jakimi powinien charakteryzować się produkt, aby realizował Twoją koncepcję, jednocześnie wpasowując się w oczekiwania użytkowników.

03

Koncepcja projektu

W tym miejscu przechodzimy do określenia sposobu działania produktu, oraz jego technicznych właściwości. Na tym etapie przygotujemy dla Ciebie opis produktu, który wyłonił się z wcześniejszych konsultacji. Szczegółowo podsumujemy wszystkie założenia i ustalenia, by zyskać pewność, czy wszystkie Twoje wytyczne i wspólnie ustalone cechy produktu zostały dobrze zrozumiane przez nasz zespół. To moment na wyeliminowanie nieprawidłowości, doprecyzowanie detali i ostatnie poprawki zanim nastąpi etap projektowania.

04

Design

W tym etapie budujemy pełną makietę docelowego rozwiązania. Makieta uwzględni layout ekranów, czyli ten obszar, na poziomie którego program będzie komunikował się z użytkownikiem i gdzie będzie rozgrywała się interakcja. Tutaj więc projektowanie UX łączy się z projektowaniem UI. Zaprojektujemy każdy ekran z osobna, aby pokazać całościowy wygląd przyszłej aplikacji, jeszcze zanim pliki trafią do programistów. Wspólnie zweryfikujemy i zbadamy powstałe makiety, kładąc nacisk na to, aby dać Ci możliwość zgłaszania uwag i akceptacji każdego ekranu osobno. Liczba wersji z zasady jest nielimitowana. Zazwyczaj przygotowujemy kilka koncepcji danej funkcjonalności i testujemy która jest najbardziej użyteczna. A zatem jest to iteracyjny proces, w którym tworzymy makietę, by następnie testować ją i wprowadzać zmiany, do momentu uzyskania wersji docelowej, którą przekazujemy zespołowi IT. Metoda intensywnej pracy na makietach pozwoli Ci ograniczyć liczbę poprawek w procesie produkcyjnym oraz godziny pracy programistycznej i skutkiem tego – zminimalizować wydatki. W naszych projektach uwzględniamy także wytyczne WCAG i projektujemy interfejsy spełniające co najmniej podstawowe kryteria dostępności.

Porozmawiajmy o Projektowaniu UX

Zarezerwuj termin bezpłatnej konsultacji i porozmawiaj z naszym ekspertem o swoich pomysłach, celach i koncepcjach. Zyskasz dzięki temu dobrą okazję, by zderzyć swój zamysł z perspektywą osoby, która na co dzień zajmuje się tworzeniem software’u, a także dowiedzieć się więcej o naszych metodach pracy, usługach, którymi możemy wesprzeć Twój biznes, czy rozwiązaniach, które możemy Ci zaproponować. W trakcie konsultacji specjalista z Investcore pomoże także określić przybliżony harmonogram prac i widełki cenowe dla Twojego projektu. Lubimy jasne sytuacje i wierzymy w siłę rozmowy. Tylko bazując na nich można tworzyć dobre produkty. Zacznijmy od rozmowy!

"*" oznacza pola wymagane

*
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Chcesz z nami pracować?

Nasz zespół szybko się rozwija. Cenimy nowe osoby, które do niego dołączają, ponieważ każdy nowy pracownik wnosi nowe świeże spojrzenie i pomysły mogące przysłużyć się rozwiązywaniu złożonych zagadnień. Otwartość, odwaga w podejmowaniu nowych wyzwań i łatwość w podejmowaniu inicjatywy to dla nas nadrzędne wartości. Jeśli posiadasz te cechy i chcesz rozwijać się jako specjalista w branży software. Jeżeli posiadasz doświadczenie w obszarze IT, UX lub UI i marzy Ci się praca w zaangażowanym zespole hobbystów, którzy każdy projekt traktują jak nową przygodę i możliwość wprowadzania na rynek innowacyjnych produktów, zostaw nam nasze CV, bo prawdopodobnie jesteś osobą, której szukamy. Zapoznaj się z ofertami pracy poniżej i dołącz do nas w firmie Investcore!

Zarabiaj na poleceniu

Jeżeli sposób, w jaki pracujemy, zyskuje Twoje uznanie i uważasz, że Investcore to firma, której warto powierzyć pracę nad projektem, powiedz o nas zaprzyjaźnionym przedsiębiorcom. Razem z nami powiększaj liczbę profesjonalnie zrealizowanych produktów sieciowych i osób korzystających z obsługi najlepszej jakości. Chcemy, by jak najwięcej przedsiębiorców mogło z zadowoleniem uczestniczyć w pracy nad swoimi projektami i uzyskiwać korzyści płynące z oferowanych przez nas wiedzy, doświadczenia i zaangażowania. Poleć nas osobom ze swojego środowiska i uzyskaj atrakcyjne zniżki na realizację swoich projektów w naszym softwarehouse.