Jasno określony cel biznesowy
Analiza biznesowa pozwala uniknąć typowego błędu: bardzo często angażując się w tworzenie nowego oprogramowania ulegamy pokusie, by upiec jak najwięcej pieczeni na jednym ogniu. Ta uwaga dotyczy nie tylko klientów, którzy chcą jak najszybciej uzyskać możliwie najwięcej korzyści, ale także architektów software, których zachęcają nowe technologie, możliwości, chęć zbudowania innowacji. Analizy biznesowej dokonuje się po to, by ustrzec się przed multifunkcjonalnymi rozwiązaniami, które będą nakierowane na wszystkie cele naraz i na żaden konkretnie. Analitycy dokonają badania konkretnych danych, które przede wszystkim pomogą Ci lepiej zrozumieć Twoją własną markę. Bazując na skończonym zbiorze wartościowych danych, przedstawią Ci, w jaki sposób funkcjonuje rynek, jakie możliwości stoją przed Twoim biznesem oraz, przede wszystkim, realizacja którego celu na danym etapie rozwoju Twojego przedsiębiorstwa jest najbardziej istotna.
Pomoc w organizacji zespołu po stronie klienta
Praktycznie zawsze stronę klienta reprezentuje grupa osób, które w taki lub inny sposób są powiązane z realizacją projektu oraz które mogą odczuć wpływ zaistnienia nowego oprogramowania. Wszyscy zainteresowani dzielą się na biernych i aktywnych. Aktywni, czyli zwykle osoby zlecające projekt, są świadomi swojego uczestnictwa w jego realizacji. Bierni to Ci, którzy znajdują się pod wpływem projektu, ale nie przyczynią się do charakteru realizacji, przebiegu prac oraz ostatecznego kształtu produktu. Jednym z najistotniejszych zadań analityków biznesowych jest określenie struktury zespołu po stronie klienta oraz przeprowadzenie właściwej komunikacji pomiędzy nimi. To właśnie na drodze analizy biznesowej następuje delegacja zadań. Zespół po stronie interesariuszy musi znać swoje cele i pozostać na nich skupiony, musi wiedzieć, jakie stoją przed nim zadania, a kierownik zespołu powinien sprawnie organizować pracę i strategię, tak by wszystko przebiegło terminowo. Stąd też analiza biznesowa stoi przed zadaniem analizy i oceny kompetencji interesariuszy i rozdysponowania zadań w taki sposób, by zoptymalizować działania poszczególnych grup. Pozwoli to w dalszej perspektywie uniknąć konfliktów i nadać realizacji projektu właściwe tempo i wydajność.
Zebrane wymagania funkcjonalne i jakościowe
Analitycy biznesowi z Investcore pomogą Ci określić i zebrać wymagania funkcjonalne i niefunkcjonalne (jakościowe) Twojego produktu. Wskażą, w jaki sposób system ma się zachowywać, jakie funkcje spełniać i jaką przybrać formę, by sprawdzić się w realiach rynkowych. Wymagania funkcjonalne dotyczą bezpośrednio ścisłego przeznaczenia systemu, czyli tego, jak produkt m się zachowywać, jakie spełniać funkcje i jakie przekazywać wyniki. Zamyka się w nich więc esencjonalne przeznaczenie oprogramowanie: ma wykonać konkretne funkcje, by zrealizować określony cel. Wymagania jakościowe z kolei to wszystkie te, które wykraczają poza funkcjonalne. Dotyczą one m. in. bezpieczeństwa, dokładności obliczeń, zgodności z obowiązującymi standardami, podatności na awarie i występowanie błędów, ale także tego, komu dedykowany jest system i w efekcie, jak prosty w obsłudze ma być, jego efektywność w czasie rzeczywistym czy, jak duże powinien posiadać możliwości adaptacyjne w nowym środowisku. Do zadań analityków należy także charakterystyka ograniczeń, czyli sprawdzenie, jakie czynniki definiują granice przestrzeni poszukiwania sposobów na rozwiązanie problemu.
Dekompozycja funkcjonalna
Analitycy z Investcore opracują dla Twojego oprogramowania dekompozycję funkcjonalną, która dzięki rozbiciu wymagań, celów i systemów na mniejsze całości pomoże określić właściwy przebieg procesów realizacji Twojego projektu. Ponieważ rozwiązanie jest sumą wszystkich współistniejących komponentów, rozbicie każdego z nich na części pierwsze i dokładne przyjrzenie się tym częściom, pozwoli nam dokładnie zrozumieć istotę projektu, jego mocne i słabe strony. W ramach dekompozycji funkcjonalnej dokonujemy zamodelowania domeny i procesów biznesowych w postaci blokowej, co pozwala prześledzić działanie projektu krok po kroku. Dzięki tej metodzie na analiza biznesowa pozwala nam dostrzec nawet nieoczywiste zależności między poszczególnymi elementami systemu, a także przewidzieć i opisać przypadki użycia.