Już dzisiaj sztuczna inteligencja wspiera procesy wielu innowacyjnych rozwiązań. Korzystają z niej twórcy technologii mobilnych, wszelkiego rodzaju software’u od złożonych, skomplikowanych systemów związanych z rynkami militarnymi, lotnictwem, ochroną środowiska, szeroko pojętymi produkcją i handlem, medycyną, po inteligentne pralki, odkurzacze, lodówki i zdobywających wielką popularność domowych asystentów. Badania dotyczące sztucznej inteligencji nie ograniczają się do zagadnień informatycznych. By nieustannie rozwijać możliwości AI sięga się do informacji z zakresu psychologii, kognitywistyki, lingwistyki, ekonomii a nawet filozofii.
Z całą pewnością warto również rozgraniczyć pojęcie sztucznej inteligencji od machine learningu. Z założenia sztuczna inteligencja, to złożony system, który dysponuje takimi samymi możliwościami analizy i wnioskowania, co człowiek. Ideałem wręcz byłby wariant, w którym AI jest samodzielna i od człowieka znacznie bardziej rozwinięta. To takie obrazy często możemy zaobserwować w filmach SF. W gruncie rzeczy oczywiście są to możliwości bardzo ciekawe i fascynujące, jednak pozostając w sferze realności rozwiązania AI obecnie są pomocne przy rozwiązywaniu konkretnych problemów i do tego głównie pozostają wykorzystywane. Systemy AI funkcjonujące obecnie mogą zapamiętywać wcześniejsze wybory, uczyć się na ich podstawie i w efekcie zmieniać swoje zachowania. Mogą również naśladować działania człowieka. Jednak wszystkie te technologie są w gruncie rzeczy wariacjami na temat uczenia maszynowego, które w istocie stanowi jeden z wielu elementów, mogących zawrzeć się w sformułowaniu sztuczna inteligencja. Nie zmienia to jednak faktu, że możliwości takich rozwiązań są ogromne.
Milgeomed
Inteligentny, zintegrowany system do lokalizacji, wstępnej oceny i pomocy medycznej poszkodowanym na polu walki wykorzystujący geoinformacje i sensory biomedyczne.