Przenieś na górę strony

Nasze technologiePython

Python

Według znanego porzekadła, jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Ta zasada w świecie programowania się nie sprawdza. Obok wysoce wyspecjalizowanych języków służących do konkretnych zastosowań, istnieje wiele języków programowania wysokiego poziomu, umożliwiających rozwój w różnorodnych projektach. Zalicza się do nich Python – jeden z popularniejszych i łatwiejszych języków programowania stosowanych na całym świecie, zarówno przez doświadczonych programistów, jak i osoby rozpoczynające swoją przygodę z branżą IT.

Interpretowalny język programowania

Python powstał we wczesnych latach 90. i od początku zawładnął sercami wielu programistów. Jego twórca, Guido van Rossum, stworzył go jako następcę dla języka ABC. Nietypową nazwę zaczerpnął z popularnego serialu komediowego „Latający cyrk Mothy Pythona”, którego był fanem. 

Według twórcy filozofia języka opiera się na czytelności kodu oraz syntaksie pozwalającym programistom na precyzyjne wyrażanie myśli z użyciem małej liczby linii kodu. Język Python jest rozwijany jako oprogramowanie open source, czyli o otwartej licencji. Aktualnie jest zarządzany przez Python Software Foundation.  

Jego przejrzystość i łatwość użycia sprawiły, że stał się ulubionym językiem wielu programistów na całym świecie. Istotna też jest bardzo dobra dokumentacja, a także dostęp do licznych gotowych bibliotek i modułów rozszerzających możliwości samego języka, jak choćby PySide, Django, Flask, PyQt, Numpy. Dzięki nim Python umożliwia zarówno tworzenie gier, jak i uczenie maszynowe! 

Języki programowania dzielimy na dwie kategorie: kompilowalne i interpretowalne. Python zalicza się do drugiej z nich. Oznacza to, że jest to język niewymagający kompilacji (czyli translacji kodu na plik binarny), a interpretowany niejako „w locie”. Dzięki tej cesze Python jest językiem programowania łatwym do debugowania, niewymagającym instalowania specjalistycznego oprogramowania do kompilacji, często odpalanym bezpośrednio w konsoli lub przechowywanym na przykład na serwerze w postaci plików – skryptów. Do grona interpretowalnych języków zalicza się też na przykład język PHP. Ich główną zaletą jest niezależność od platformy, na której język jest uruchamiany – jeśli tylko w kodzie nie wykorzystujemy cech specyficznych dla danej platformy, kod napisany w Pythonie uruchomimy zarówno na Windowsie, jak i Linuxie. 

Do czego używa się języka Python?

Uniwersalność języka Python przejawia się przede wszystkim w jego licznych zastosowaniach. Język ten może być wykorzystywany między innymi do: 

– tworzenia stron internetowych, w szczególności do tworzenia skryptów wykonywanych po stronie serwera, 

– tworzenia aplikacji użytkowych na poszczególne platformy, w formie aplikacji webowych i okienkowych, 

– rozwoju algorytmów sztucznej inteligencji i samouczenia się maszyn – w tej dziedzinie Python cieszy się niezwykłą popularnością, 

– badań naukowych, a także analizy algorytmów i potężnych zbiorów danych, a to za sprawą profesjonalnych bibliotek naukowych i matematycznych, jak choćby numpy i pandas… 

…i wielu innych. O szerokim spektrum jego możliwości świadczy choćby fakt, że Python wykorzystywany jest na takich platformach jak Spotify, Pinterest, Youtube, Dropbox, Reddit, Netflix i Quora. Pythonowi zaufała także międzynarodowa agencja kosmiczna NASA. 

Popularność języka Python w branży IT

Python to jeden z najczęściej wybieranych języków programowania przez developerów. Nic dziwnego – dzięki prostej, intuicyjnej składni i możliwości tworzenia zaawansowanych projektów z różnych dziedzin, gwarantuje szybkie odnalezienie się na rynku pracy. Według badań TIOBE prawie 12% programistów korzysta z tego języka na co dzień! W rankingu wyprzedza go tylko popularny język bazodanowy SQL, a także skupiające się na technologiach internetowych języki HTML, CSS i JavaScript. Tak wysoka popularność języka Python oznacza nie tylko łatwość znalezienia osób, które pomogą w razie trudności (społeczność zgromadzona wokół Pythona jest ogromna!), ale daje też gwarancje, że Python będzie używany na rynku jeszcze przez wiele lat. Nauka Pythona jest przyszłościowa. 

Czy Python to najlepszy język dla początkujących?

Wiele osób chcących wejść do branży IT, nie do końca ma pomysł, co chciałoby w niej robić. Wybór jest ogromny: programowanie aplikacji, stron internetowych, tworzenie gier, sztuczna inteligencja… Nauka języka wysokiego rzędu, który od początku stawia nacisk na zrozumienie algorytmiki i umiejętności logicznego myślenia, jest świetnym początkiem. Python, w porównaniu do innych popularnych języków, na przykład C++ czy Javy, ma bardzo prostą składnię. Aspirujący programista, próbujący zrozumieć zawiłości programowania, w Pythonie skupia się na tym, co najistotniejsze – strukturze logicznej kodu. Dzięki temu łatwiej przyswaja wiedzę dotyczącą tworzenia aplikacji, a co za tym idzie – szybciej się rozwija.  

Warto wspomnieć, że język Python jest w dużej mierze językiem obiektowym, co oznacza, że ucząc się go, poznajesz podstawy programowania obiektowego – jednego z najpowszechniejszych paradygmatów programowania. Python wspiera także paradygmat imperatywny oraz funkcyjny. 

Programista, który jest dobry z algorytmów i logiki, w każdej chwili może z łatwością poznać nowy język. Python, choć umożliwia rozwój w naprawdę wielu gałęziach IT, jest też świetnym początkiem dla osób, które przyszłościowo chciałyby umieć kilka różnych języków programowania, zwłaszcza tych obiektowych. 

Python – podsumowanie

Python to doskonały język programowania dla każdego, zarówno osób chcących rozpocząć pracę w branży informatycznej, jak i zaawansowanych programistów szukających nowych kierunków rozwoju. Jego prosta i intuicyjna składnia, a także szybkość, skalowalność i szeroki dostęp do bibliotek gwarantujących gotowe funkcje i metody sprawiają, że to aktualnie jeden z najbardziej pożądanych języków na świecie. Praca programisty Pythona gwarantuje wysokie zarobki i choć jak w każdej dziedzinie informatyki, tak i w tej nieustanny rozwój jest nieunikniony, to powszechność Pythona zapewnia stabilność zatrudnienia na wiele długich lat.