Przenieś na górę strony

GitNasze technologie

git

Git

Dawno temu, gdy nie istniały narzędzia do współdzielenia i współtworzenia kodu, programiści wykonywali wiele nadmiarowej pracy związanej z łączeniem fragmentów aplikacji, nad którymi akurat pracowali. Na szczęście to już przeszłości. Dzięki Git – otwartemu rozproszonemu systemowi kontroli wersji – a także związanym z nim aplikacjom: GitHub i GitLab, tworzenie aplikacji stało się prostsze i przyjemniejsze. Od teraz programista może skupić się tylko na tym, co najważniejsze – tworzeniu appki spełniającej wymogi klienta. I zarabianiu, bo IT to ciągle dobrze płatna branża.

Git powstał w 2005 roku z rąk genialnego programisty – Linusa Torvaldsa, twórcy Linuxa. Początkowo miał służyć jako narzędzie wspomagające rozwój jądra Linux, ale szybko zyskał uznanie wśród programistów i został przez nich używany na całym świecie do współbieżnej pracy nad kodem. Git udostępniany jest na otwartej licencji open source, co znaczy, że każdy może mieć wpływ na jego rozwój i korzystać z niego za darmo.

Do czego służy Git?

Git to rozproszony system kontroli wersji. Ale co to właściwie znaczy? Jest to tak naprawdę „miejsce”, w którym możesz przechowywać oprogramowanie. Umożliwia ono testowanie kodu, modyfikowanie go przez wielu programistów, a także udostępnianie kolejnym członkom zespołu. Git opiera się na istnieniu jednego głównego repozytorium (głównej wersji kodu) i wielu lokalnych repozytoriów. Profesjonalnie mówi się, że główne repozytorium jest dystrybuowane na lokalne repozytoria. W praktyce oznacza to, że każdy z programistów pracuje nad kodem na swojej wersji, na swoim komputerze, na własnym repozytorium, także będąc offline. Potem może wysłać swoje zmiany do głównego repozytorium i je z nim połączyć. Wtedy wszyscy pracownicy mają dostęp do tych zmian i każdy pracuje na aktualnej wersji oprogramowania. 

Sam Git jest świetnym narzędziem, ale korzystanie z niego wymaga nauczenia się wielu skomplikowanych komend. Na szczęście powstały aplikacje, które pomagają w pracy z Gitem. Najważniejsze z nich to GitHub i GitLab.

Co to jest GitHub i GitLab?

GitHub i GitLab to dwie najpopularniejsze platformy wspierające korzystanie z systemu Git, dostarczające prosty interfejs umożliwiający wykonywanie wszystkich poleceń Gita, a także posiadające dodatkowe narzędzia wspomagające pracę w Gicie. Dzięki GitHubowi i GitLabowi programista może pracować szybciej. Bardziej przejrzysty dostęp do repozytoriów i zarządzania nimi to główny zysk z używania GitHuba i GitLaba.

Co to jest GitHub?

GitHub został napisany w języku Ruby on Rails i po raz pierwszy pojawił się na rynku w 2008 roku. Jest starszy od GitLaba i przez to zgromadził wokół siebie szersze grono programistów. W 2018 roku został przejęty przez Microsoft, co spowodowało odpłynięcie części użytkowników (programiści bali się między innymi zmian licencji), ale nadal pozostał najpopularniejszą platformą repozytoriów Git na świecie.

Najważniejsze zalety GitHuba

GitHub posiada zaawansowane systemy śledzenia problemów i błędów w kodzie, a także bardzo obszerną dokumentacją. Jedną z jego głównych zalet jest ogromna społeczność. Z GitHuba korzysta ponad 50 milionów programistów i ta liczba rośnie. Siła GitHuba tkwi w społeczności, ponieważ GitHub został tak zaprojektowany, by każdy mógł zapoznać się z kodem innych twórców (oczywiście tych, którzy chcieli udostępnić go publicznie) i skomentować. Wzajemne wspieranie się, komentowanie i podpowiadanie rozwiązań buduje siłę systemu Git. 

Charakterystyczna dla GitHuba jest opcja GitHub Actions, który pozwala uruchomić wiele wersji aplikacji jednocześnie. Dzięki temu programista z łatwością może testować kod na wielu platformach. 

Ciekawą opcją jest też funkcja Dyskusje, która ułatwia zadawanie pytań i zbieranie na nie odpowiedzi w ramach zespołu. Co więcej, pytania, na które została podana prawidłowa odpowiedź, można zamknąć.

Co to jest GitLab?

GitLab został założony w 2012 roku na Ukrainie przez Dmitrija Zaporożca i Valery’ego Sivoza. Został napisany w Ruby on Rails i w Vue.js (framework javascript). Od początku jego główną zaletą w porównaniu z GitHubem było wbudowane narzędzie CICD wpływające na cały proces produkcji oprogramowania DevOps, łącznie z zarządzaniem procesem testów automatycznych. GitHub wprowadził narzędzie CICD dopiero w 2019 roku, niejako doganiając GitLaba i dokonując przełomu w wykorzystaniu systemu Git.

Najważniejsze zalety GitLab

GitLab potrafi tworzyć aplikacje programistyczne w chmurze. Dba o ciągłość cyklu życia oprogramowania dzięki wbudowanym narzędziom. GitLab czyni zarządzanie kodem bardziej racjonalnym. Posiada też wbudowane narzędzie umożliwiające automatyzację testów. 

Klienci GitLaba mają wiele możliwości pracy z repozytorium: mogą uruchomić go w dowolnej chmurze publicznej, zainstalować na własnym centrum danych, a także skorzystać z usługi hostowanej. 

GitLab czy GitHub – którą platformę Gita wybrać?

GitLab i GitHub nie różnią się od siebie znacząco, ale jednocześnie posiadają cechy szczególne, które sprawiają, że niektórzy programiści preferują tylko jedno z tych narzędzi, a inni pracują na obu jednocześnie. Na pewno ogromną zaletą GitHuba jest bardziej przejrzysty interfejs, wymagający mniej pracy wejścia, gdy chce się rozpocząć pracę z repozytorium. Co więcej, GitHub może służyć też za portfolio i CV. Pracodawcy coraz częściej doceniają, gdy kandydaci dołączają link do swojego GitHuba, a co za tym idzie, mogą pochwalić się jakością tworzonego oprogramowania. Z tego powodu GitLab określa się jako bardziej lokalny, skupiony na pracy zespołów, a GitHub jako bardziej globalny, kładący duży nacisk na społeczność i wzajemne wsparcie.

GitLab czy GitHub – na co zwrócić uwagę przy wyborze platformy?

Podejmując decyzję, której platformy systemu Git użyć – GitLab czy GitHub – należy, przyjrzeć się oferowanym aktualnie możliwościom. One się zmieniają w czasie, dlatego warto na bieżąco porównywać ofertę. Oprócz ceny (obie platformy mają wersję darmową oraz płatną dla korporacji i większych zespołów), należy zwrócić uwagę na liczbę darmowych repozytoriów i dostępną ilość pamięci. W praktyce jednak nie istnieje odpowiedź na pytanie: GitHub czy GitLab – narzędzia są do siebie bardzo podobne, więc programiści przy wyborze kierują się osobistymi preferencjami. Warto przetestować oba i wyrobić sobie własne zdanie.