Przenieś na górę strony

AndroidNasze technologie

android

Android

Towarzyszy ci od rana do nocy. Jest przy tobie, gdy się budzisz, spędzasz dłuższą chwilę w łazience, a potem wpadasz w wir życia. Smartfon – najbardziej użyteczny wynalazek dwudziestego pierwszego wieku. I choć istnieje kilka systemów operacyjnych na telefony komórkowe, to prawdopodobieństwo, że ty i twoi znajomi macie smartfony z systemem operacyjnym Android jest naprawdę duże. Skoro to tak popularne urządzenie, może warto nauczyć się Javy i zacząć pisać aplikacje na OS Android?

Zastanawiałeś się kiedyś, ile tak naprawdę osób na świecie korzysta ze smartfona? Według serii raportów Digital 2021 opublikowanych między innymi we współpracy z Hootsuite i We Are Social liczba ta wynosi 66,6% populacji, czyli jakieś 5,22 miliarda ludzi! To zaskakujące, że w zaledwie kilkanaście lat smartfony stały się najbardziej niezbędnym gadżetem odbierającym rację bytu masie innych przydatnych urządzeń. Pozbyliśmy się budzików, telefonów stacjonarnych, radioodbiorników, komputerów stacjonarnych, a nawet… laptopów. Na smartfonie z systemem Android możesz grać w gry, zamawiać jedzenie, komunikować się z przyjaciółmi, pracować, a nawet programować. Ale jak to właściwie się zaczęło i co to jest Android OS w praktyce? 

Co to jest Android OS?

Android to po prostu system operacyjny od Google’a używany głównie na urządzeniach mobilnych, ale też coraz częściej wkraczający w świat internetu rzeczy. Dlatego oprogramowanie Android możemy znaleźć na takich sprzętach jak telefony, smartfony, netbooki, tablety, zegarki, ale też na przykład w telewizorze lub lodówce. Android leży u podstaw większości nowoczesnych urządzeń z ekranami dotykowymi – w końcu z myślą o nich został stworzony. Według oficjalnych danych od StatCounter OS Android w 2017 roku mógł pochwalić się największymi udziałami na rynku systemów operacyjnych! Szacuje się, że jest on najpopularniejszym systemem mobilnym na świecie. 

U podstaw Androida leży jądro (tzw. kernel) Linux. Jądro to jest dostępne na otwartej licencji GNU GPL, co oznacza, że każdy może rozwijać projekt Androida, a także tworzyć aplikacje i rozszerzenia do jego funkcjonalności. Oprócz tego Android korzysta z wirtualnej maszyny Javy. Java to docelowy język każdego z programistów Androida. Coraz częściej mówi się też o programowaniu na Androida w języku Kotlin, który niejako jest następcą Javy. 

Android OS dla programistów – krótka historia

To już piętnaście lat od powstania pierwszej wersji Android SDK – zestawu narzędzi programistycznych umożliwiających tworzenie aplikacji na Androida. Dokładnie 12 listopada 2007 roku firma Open Handset Alliance opublikowała pierwszą wersję SDK dla Android OS, z której (w nowszych, zaktualizowanych wersjach) programiści korzystają do dziś. 

Skrót SDK rozszyfrowuje się jako: „Software Development Kit”, czyli zestaw narzędzi dla programistów, dedykowanych pracy pod konkretną platformę. W przypadku Androida SDK jest dedykowane właśnie tworzeniu aplikacji na ten system. SDK zawiera: debugger, emulator, niezbędne biblioteki, ale też dokumentację, przykładowe projekty i dostęp do tutoriali umożliwiających każdemu rozpoczęcie kariery programisty Java developera na OS Android. 

Co ciekawe, pierwszym telefonem obsługującym Android OS był G1 HTC Dream z 2009 roku. W tamtych czasach nabycie telefonu z kolorowym ekranem, rozsuwanego, z klawiaturą fizyczną było niejako symbolem luksusu i postępu. 

Choć pierwsza wersja SDK cieszyła się różnorodnymi, niekoniecznie pochlebnymi opiniami, to programiści Java bardzo szybko zdecydowali się dać szansę nowej technologii i zaczęli tworzyć aplikacje na Androida w Javie. 

Pierwsza aplikacja na Androida w Javie – na czym polega gra Wąż?

Pierwszą opublikowaną aplikacją był Wąż – gra, którą kojarzą gracze retro, a także posiadacze pierwszych Nokii. Wersje gry Wąż tworzyły różne firmy, a pisanie Węża jest jednym z częstych pierwszych projektów początkujących twórców gier. W skrócie gra Wąż polega na poruszaniu się wężem góra, dół, lewo, prawo i zjadaniu jabłek. Wraz z każdym jabłkiem wąż rośnie. Trudność polega na tym, że im wąż jest dłuższy, tym łatwiej można uderzyć w jego ogon, co kończy się śmiercią.

Czy tworzenie aplikacji na Androida jest trudne?

Podstawowym językiem służącym tworzeniu aplikacji na Androida jest Java. Java to język obiektowy, wysokopoziomowy, posiadający wiele uproszczeń w porównaniu z językami niskopoziomowymi, ale jednak bardzo zaawansowany. Jako język ogólnego zastosowania posiada naprawdę wiele bibliotek i frameworków, umożliwiając programistom stworzenie każdej aplikacji, która przyjdzie im do głowy – nie tylko aplikacji na Androida. Jego charakterystyczną cechą jest wykorzystanie maszyny wirtualnej przy kompilacji. 

Możliwości Javy mogą wydawać się przytłaczające, ale jednocześnie jest to ciągle jeden z najbardziej popularnych i rozwojowych języków na świecie. Ucząc się Javy, uczysz się nie tylko Androida, ale też pozyskujesz umiejętności pozwalające tworzyć różnorodne programy. Ponadto Java zgromadziła wokół siebie ogromną grupę fascynatów i profesjonalistów – na samym StackOverFlow, najpopularniejszym forum dla programistów, zapytanie o Javę pojawia się ponad milion osiemset tysięcy razy! 

Dużym ułatwieniem dla programistów jest także łatwy dostęp do Android SDK i możliwość opublikowania aplikacji w Google Play, oficjalnym sklepie z aplikacjami na Androida, wcześniej znanym jako Android Market. 

Gotowy pod sprzedaż rynek i miejsce, w którym można wypromować swoją aplikację, to niepomijalne zalety programowania na Android OS w Java. 

Android Java czy Kotlin?

Kotlin nazywany jest następcą Javy i ktoś, kto szukał, w czym programować na Androida, na pewno trafił na rzesze programistów polecających ten język jako lepszy i nowocześniejszy. Szczególnie że w 2017 roku Google ogłosiło pełne wsparcie dla języka programowania Kotlin. Wiele osób wróży zwycięstwo Kotlina nad Javą, ponieważ jest to po prostu łatwiejszy język. Co więcej, ze statystyk wynika, że Kotlin stopniowo wygryza Javę w bitwie o system operacyjny Android. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że to Java jest językiem z tradycjami, dokładnie przetestowanym, pozwalającym na tworzenie aplikacji różnego typu i mającym ogromne wsparcie społeczności.

Programowanie na Androida w Javie

Tworzenie aplikacji na Androida jest świetnym sposobem na zarabianie. Jeśli wybierzesz język Java, prawdopodobnie nie będziesz miał problemu ze znalezieniem pracy – rynek otwarty jest na nowych programistów.