Przenieś na górę strony

SymfonyNasze technologie

symfony

Symfony

Narzędzia są do tego, by ich używać. W programowaniu bardzo ważna jest znajomość frameworków, czyli gotowych fragmentów kodu ułatwiających pracę. O ile każdy z projektów można napisać od podstaw w wybranym języku programowania, o tyle frameworki znacząco przyspieszają programowanie. Znajomość najpopularniejszych frameworków zapewni dodatkowe punkty w każdym CV. Jednym z ciekawszych jest Symfonyframework napisany w języku PHP, którego zadaniem jest przyspieszanie pracy nad aplikacjami internetowymi. 

Po raz pierwszy Symfony ukazał się na rynku oprogramowania w 2011 roku i od tego czasu jest regularnie aktualizowany i rozwijany. Dużą zaletą tego projektu jest licencja – Symfony został wydany jako wolne oprogramowanie, co oznacza, że każdy może korzystać z niego za darmo. Co więcej, projekty open source zwykle gromadzą wokół siebie dużą społeczność, co sprawia, że nawet osobie początkującej łatwo rozpocząć naukę, a inni programiści zawsze służą pomocą w przypadku problemów i bugów. 

Dlaczego warto korzystać z frameworka Symfony?

Symfony to framework napisany w języku PHP, stworzony do prac nad aplikacjami internetowymi. Można wyobrazić go sobie jako szkielet do budowania aplikacji – zapewnia gotowe fragmenty kodu, funkcje i metody, które znacząco wpływają na komfort programowania. Pisanie w czystym PHP jest oczywiście możliwe, ale wielu programistów nie decyduje się na to rozwiązanie. Dlaczego? Otóż pisanie w czystym PHP przypomina pójście do lasu po drewno, by zrobić szafę. Owszem, można, ale po co, gdy o wiele szybciej jest wybrać się do sklepu i kupić gotowy mebel, ewentualnie taki do samodzielnego złożenia? 

W programowaniu istnieje takie pojęcie jak kod spaghetti. Oznacza to skomplikowany, złożony kod, którego odczytanie i zrozumienie przez programistę wymaga czasu. Czasami algorytmy w spaghetti kod stają się tak skomplikowane, że łatwiej napisać projekt od zera niż próbować zrozumieć co developer miał na myśli. By uniknąć tworzenia spaghetti – kodu, który uznawany jest za zły i nieczytelny – należy korzystać z frameworków. Symfony świetnie się sprawdzi, jeśli tworzymy aplikację do Internetu. 

Główne cechy frameworka Symfony PHP

Symfony PHP to framework, który ma za zadanie ułatwić tworzenie aplikacji internetowych, na przykład może pomóc w stworzeniu strony internetowej z zaawansowanym systemem logowania, forum internetowego przechowującego dużą ilość informacji, skalowalnej aplikacji internetowej, systemu CMS – systemu zarządzania treścią – i wiele więcej. Symfony jest frameworkiem łatwym w instalacji, a jego konfiguracja na większość platform nie powinna stanowić trudności. Do głównych cech frameworka Symfony PHP zaliczamy: 

  • wykorzystuje wzorzec projektowy MVC – model-view-controller; MVC to jeden z podstawowych wzorców, które powinien znać każdy programista; 
  • korzysta z paradygmatu programowania obiektowego, czyli ułatwiającego pisanie kodu i zwiększającego jego czytelność w porównaniu z programowaniem proceduralnym; 
  • zbudowany jest z gotowych elementów („bundle”), w zależności od potrzeb programista wybiera, których komponentów aktualnie potrzebuje, co przyspiesza prace nad kodem, a także wpływa na jego przejrzystość i wydajność; 
  • niezależność od systemu bazodanowego, co wpływa na przejrzystość kodu, jego bezpieczeństwo i zarządzanie całym projektem. 

Jak wiele frameworków, tak i Symfony PHP zapewnia możliwość integracji z innymi bibliotekami. Dzięki temu programista korzystający z Symfony nie musi się ograniczać do tej technologii, może wykorzystywać metody z innych bibliotek, a także kod napisany w czystym PHP z łatwością może zostać rozszerzony o wybrany framework, także Symfony. 

Co potrafi framework Symfony?

Symfony doceniany jest za przejrzystość, a także szybkość pisania w nim kodu, którego stworzenie od zera zajęłoby bardzo wiele czasu. Dlatego framework Symfony często wykorzystywany jest przez duże firmy i instytucje, które wiedzą, że czas to pieniądz. Korzystając z frameworka Symfony programista używa dużych fragmentów gotowego kodu, który nie tylko jest zoptymalizowany pod jego potrzeby, ale także dobrze przetestowany przez społeczność zgromadzoną wokół technologii. Programiści na całym świecie na bieżąco zgłaszają ewentualne błędy, sprawiając, że każda kolejna wersja tej technologii jest dobrze przetestowana i gotowa do użycia. 

Co tak naprawdę potrafi Symfony PHP? Framework ten zapewnia gotowe rozwiązania najpotrzebniejszych i najczęściej wykorzystywanych rozwiązań w programowaniu aplikacji webowych:
– walidacji formularzy i treści; dzięki temu masz pewność, że użytkownik nie wpisze na przykład liter w polu na numer telefonu; walidacja jest też jedną z form ochrony przed atakami typu injection i tak naprawdę standardem w projektowaniu aplikacji webowych;
– zarządzanie sesjami między innymi ułatwia zapanowanie nad liczbą użytkowników, tym kto jest aktualnie zalogowany, a kto nie;
– wsparcie dla technologii scaffoldingu, która ułatwia tworzenie baz danych;
– bundle z funkcjonalnościami na przykład systemem płatności;
– obsługa wielu języków w aplikacji, czyli tak zwana internacjonalizacja – dzięki Symfony tworzenie aplikacji dedykowanych na rynki międzynarodowe staje się łatwiejsze. 

Najważniejsze zalety frameworka Symfony PHP

Z Symfony korzystają najwięksi – ten framework znajdziesz u podstaw takich projektów jak PrestaShop, Drupal czy Magento. Jego wszechstronność i elastyczność, a także ścisły związek z językiem PHP – jednym z częściej wybieranych przez młodych programistów – gwarantują znaczne przyspieszenie prac. Z Symfony korzystają duże firmy, wiedząc, że frameworki to fantastyczne narzędzia ułatwiające pracę nad projektem. Co więcej, Symfony to rozwiązanie modularne, pozwalające korzystać w pracy z dokładnie tych elementów, których w danym momencie potrzebujemy. Te niezależne elementy programiści nazywają „bundle” i ułatwiają one projektowanie kodu, wpływają na jego czytelność, a także na wydajność aplikacji i jej rozmiary. 

Nic dziwnego, że Symfony cieszy się tak dużym powodzeniem. Łatwość i szybkość, których dostarcza developerowi są warte czasu poświęconego na naukę frameworka.