Przenieś na górę strony

LaravelNasze technologie

Laravel

Tworzenie stron internetowych i aplikacji webowych jeszcze nigdy nie było tak przyjemne! Gdy w trakcie budowania portalu potrzebujemy zaawansowanych funkcjonalności jak systemu logowania, połączenia z bazą danych czy wsparcia dla płatności, mamy dwie opcje. Możemy wykorzystać język PHP, wspaniały, ale obszerny i skomplikowany. Albo użyć któregoś z frameworków PHP ułatwiających pracę. Jednym z popularniejszych jest Laravel — biblioteka PHP upraszczająca życie programistom na całym świecie.

Laravel to framework języka PHP, czyli szereg metod, funkcjonalności, systemów, bibliotek i innych elementów mających za zadanie ułatwić życie programistom. Dedykowany rozwiązaniom internetowym, świetnie się sprawdza, gdy stawiamy stronę www i tworzymy aplikację webową. Laravel powstał w 2011 roku jako projekt open source. Od początku cieszył się dużą popularnością, a to za sprawą przejrzystości kodu, który się w nim pisze i łatwości użycia. Choć często porównywany jest z frameworkiem Symfony, to warto wiedzieć, że Laravel powstał na bazie komponentów Symfony. Co czyni go ulubieńcem wielu programistów PHP na całym świecie? I co go odróżnia od konkurenta? Czy w ogóle warto korzystać z frameworka Laravel PHP? 

Zalety frameworka Laravel PHP

Framework Laravel jest ceniony na całym świecie z uwagi na szereg jego zalet. Oto najciekawsze z nich. 

Model-view-controller, czyli z jakiego wzorca projektowego korzysta Laravel? 

Laravel opiera się na strukturze MVC, czyli model-view-controller. Jest to jeden z podstawowych wzorców projektowych, z których korzystają profesjonalni programiści. Określa on budowę kodu i pomaga zachować jego przejrzystość. Kod pisany zgodnie ze wzorcami projektowymi, jak z na przykład wspomnianym MVC, jest bardziej zrozumiały. To ważne, gdy nad aplikacją pracuje cały zespół. Praca ze wzorcami projektowymi ułatwia też wdrażanie nowych pracowników. 

Metody magiczne w Laravel i w PHPP 

Tworząc aplikację lub stronę w Laravel, wykorzystuje się tak zwane metody magiczne. Rozpoznasz je po podwójnym prefiksie __. Metody magiczne nie są bezpośrednio wywoływane przez programistę. Ich nazwa wzięła się stąd, że metody te niejako wywoływane są samoczynnie przez interpreter, w zależności od zachowania pisanej klasy. Ponieważ korzystanie z metod magicznych skraca czas developmentu, a ponadto upraszcza kod i czyni go jeszcze bardziej przejrzystym, uważa się je za jedną z najistotniejszych zalet frameworka. Jak łatwo się domyślić, dzięki tej prostocie kodu, Laravel jest też frameworkiem, którego nauka nie powinna przysporzyć wielu trudności. 

Dokumentacja Laravel, społeczność i Laracasts 

Laravel, jak wiele rozwiązań open source, zgromadził wokół siebie ogromną społeczność. W razie trudności ze zrozumieniem kodu – zawsze znajdziemy osobę, która nam pomoże. Programiści z reguły z chęcią dzielą się wiedzą, w szczególności na dedykowanych forach internetowych. Najpopularniejszym i największym źródłem wiedzy o programowaniu jest StackOverflow. Ale Laravel to nie tylko inni ludzie, ale też jakościowa dokumentacja, w której programista znajdzie odpowiedź na wszystkie swoje wątpliwości. 

Lubisz uczyć się nowych rzeczy z tutoriali? Laracasts to świetne rozwiązanie ułatwiające naukę frameworka Laravel. Interesujące tutoriale wideo są tworzone przez profesjonalnych programistów związanych z tą technologią. To ogromna baza wiedzy dla osób początkujących i zaawansowanych, które od czytania dokumentacji, wolą naukę z pomocą nauczyciela. 

Wbudowane funkcjonalności Laravel 

Framework Laravel posiada wiele wbudowanych funkcjonalności. Nie sposób wymienić wszystkie w jednym artykule, ale do najciekawszych należą: 

  • system autentykacji/autoryzacji pozwalający za pomocą jednej komendy wygenerować strony logowania, rejestracji, resetowania hasła itd., 
  • silnik Blade usprawniający projektowanie wizualne na bazie „templatek”, 
  • dedykowane rozwiązanie do tworzenia baz danych za pomocą klas PHP: eloquent model, 
  • Artisan, czyli kolejne narzędzie przyspieszające pracę – wbudowaną linię komend… 

…i wiele więcej. Informacje o wszystkich systemach frameworka znajdziesz w dokumentacji. 

Laravel to gotowe środowisko do tworzenia aplikacji webowych!

Framework Laravel wykorzystywany jest zarówno przez profesjonalnych programistów, jak i osoby, które dopiero chcą wejść do branży IT. Znajdziesz go w wielu dużych projektach, komercyjnych i open source: Aimeos, Bagisto, Avored, Microweber i innych. Jeśli zamierzasz tworzyć aplikacje webowe – na pewno warto go poznać. To narzędzie, które doda punktów w CV każdego programisty związanego z technologiami internetowymi i językiem PHP. 

Laravel czy Symfony – który framework jest najlepszy?

Choć framework Laravel powstał na bazie komponentów Symfony, to obie te technologie często są ze sobą porównywane. Zarówno Laravel, jak i Symfony, to frameworki języka PHP stworzone do budowy aplikacji webowych i stron internetowych. Ich zadaniem jest uproszczenie kodu i ułatwienie pracy programiście. Czy któryś jest lepszy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. 

W programowaniu zawsze należy dobierać narzędzia do potrzeb. Profesjonalny programista wie, że wybór odpowiedniego frameworka przyspieszy jego pracę, ale przy podejmowaniu decyzji developer powinien kierować się specyfiką projektu. 

Na pewno Laravel jest frameworkiem bardziej zautomatyzowanym niż Symfony, a co za tym idzie, jego kod jest dużo prostszy i łatwiejszy (choć oba frameworki zaliczają się do łatwych). Z drugiej strony taki poziom automatyzacji, a także szybka instalacja Laravela dostarczająca gotowe środowisko do pracy z szablonem, mogą generować nadmiar zbędnego kodu. Z tego powodu niektóre osoby kojarzą framework Laravel z małymi, szybkimi i niechlujnymi projektami. Jednocześnie te same cechy sprawiają, że Laravel jest często wybierany przez firmy, w których bardzo ważny jest czas realizacji projektu webowego. Prawda jest taka, że za niechlujność kodu zawsze odpowiada programista, a technologia jest tylko narzędziem.  

Wchodzisz w gotowy projekt i musisz dodać do niego funkcjonalności? A może potrzebujesz tylko wąski wycinek funkcjonalności frameworka do tworzenia aplikacji webowych? Wtedy lepszym rozwiązaniem okazuje się jednak Symfony. Cechą charakterystyczną Symfony jest korzystanie z komponentów, co ułatwia podmianę fragmentu funkcjonalności lub dołożenie nowych możliwości do starszego projektu.