Framework Laravel jest ceniony na całym świecie z uwagi na szereg jego zalet. Oto najciekawsze z nich.
Model-view-controller, czyli z jakiego wzorca projektowego korzysta Laravel?
Laravel opiera się na strukturze MVC, czyli model-view-controller. Jest to jeden z podstawowych wzorców projektowych, z których korzystają profesjonalni programiści. Określa on budowę kodu i pomaga zachować jego przejrzystość. Kod pisany zgodnie ze wzorcami projektowymi, jak z na przykład wspomnianym MVC, jest bardziej zrozumiały. To ważne, gdy nad aplikacją pracuje cały zespół. Praca ze wzorcami projektowymi ułatwia też wdrażanie nowych pracowników.
Metody magiczne w Laravel i w PHPP
Tworząc aplikację lub stronę w Laravel, wykorzystuje się tak zwane metody magiczne. Rozpoznasz je po podwójnym prefiksie __. Metody magiczne nie są bezpośrednio wywoływane przez programistę. Ich nazwa wzięła się stąd, że metody te niejako wywoływane są samoczynnie przez interpreter, w zależności od zachowania pisanej klasy. Ponieważ korzystanie z metod magicznych skraca czas developmentu, a ponadto upraszcza kod i czyni go jeszcze bardziej przejrzystym, uważa się je za jedną z najistotniejszych zalet frameworka. Jak łatwo się domyślić, dzięki tej prostocie kodu, Laravel jest też frameworkiem, którego nauka nie powinna przysporzyć wielu trudności.
Dokumentacja Laravel, społeczność i Laracasts
Laravel, jak wiele rozwiązań open source, zgromadził wokół siebie ogromną społeczność. W razie trudności ze zrozumieniem kodu – zawsze znajdziemy osobę, która nam pomoże. Programiści z reguły z chęcią dzielą się wiedzą, w szczególności na dedykowanych forach internetowych. Najpopularniejszym i największym źródłem wiedzy o programowaniu jest StackOverflow. Ale Laravel to nie tylko inni ludzie, ale też jakościowa dokumentacja, w której programista znajdzie odpowiedź na wszystkie swoje wątpliwości.
Lubisz uczyć się nowych rzeczy z tutoriali? Laracasts to świetne rozwiązanie ułatwiające naukę frameworka Laravel. Interesujące tutoriale wideo są tworzone przez profesjonalnych programistów związanych z tą technologią. To ogromna baza wiedzy dla osób początkujących i zaawansowanych, które od czytania dokumentacji, wolą naukę z pomocą nauczyciela.
Wbudowane funkcjonalności Laravel
Framework Laravel posiada wiele wbudowanych funkcjonalności. Nie sposób wymienić wszystkie w jednym artykule, ale do najciekawszych należą:
- system autentykacji/autoryzacji pozwalający za pomocą jednej komendy wygenerować strony logowania, rejestracji, resetowania hasła itd.,
- silnik Blade usprawniający projektowanie wizualne na bazie „templatek”,
- dedykowane rozwiązanie do tworzenia baz danych za pomocą klas PHP: eloquent model,
- Artisan, czyli kolejne narzędzie przyspieszające pracę – wbudowaną linię komend…
…i wiele więcej. Informacje o wszystkich systemach frameworka znajdziesz w dokumentacji.