Przenieś na górę strony

React.jsNasze technologie

React.js

JavaScript to podstawa w asortymencie każdego programisty tworzącego strony internetowe i zaawansowane aplikacje webowe. To właśnie dzięki językowi JavaScript elementy na stronie „ożywają” – formularz przechodzi walidację, pola zmieniają kolory, elementy graficzne zyskują nowy, ciekawszy kontekst. O ile wiele podstawowych efektów wizualnych programista może stworzyć za pomocą kaskadowych arkuszy stylów CSS, to tylko z JavaScriptem zbuduje zaawansowany interfejs użytkownika. Od 2013 na rynku dostępny jest framework React.js – to dzięki niemu tworzenie UI w JavaScript stało się jeszcze łatwiejsze.

React.js powstał w 2013 roku jako odpowiedź na potrzebę łatwiejszego tworzenia zaawansowanych UI. Jego twórcą jest Jordan Walke, programista związany z Facebookiem (teraz: Meta). Początkowo React.js miał służyć wyłącznie do użytku wewnętrznego, ale szybko firma zdecydowała się udostępnić go szerszemu gronu programistów. Aktualnie React.js udostępniany jest na licencji open source. 

React.js wykorzystywany jest do tworzenia aplikacji webowych, działa po stronie klienta, ale istnieją także rozszerzenia umożliwiające wykorzystanie React.js po stronie serwera za pomocą technologii Node.js. Jednak jego główna zaleta to łatwość budowania i konfiguracji UI. 

Co to jest UI i SPA?

UI, czyli User Interface, to po prostu interfejs użytkownika – wszystkie te elementy w aplikacji i na stronie, które widzi użytkownik i z którymi może wchodzić w interakcje. React.js bardzo często używany jest do budowania prostych stron internetowych, składających się zaledwie z jednego pliku HTML. Ten typ stron www nazywamy SPA, czyli Single Page Application. Strony SPA prawie zawsze tworzone są z wykorzystaniem języka JavaScript, najczęściej właśnie za pomocą frameworków takich jak React.js. 

Główne zalety React.js

React.js, jako biblioteka JavaScript, rozszerza umiejętności tego języka. Dzięki niemu można uzupełnić kod strony www napisany w JavaScript o elementy języka HTML i HTML5, bez rozbijania projektu na wiele plików. Znacząco to wpływa na przejrzystość kodu, jego czytelność, a także skrócenie. 

Budując projekt w React.js każdą funkcjonalność czy element UI można interpretować jako izolowany komponent. Poszczególne komponenty same zarządzają swoim stanem i są na ogół niezależne od innych komponentów. Oznacza to, że w przypadku konieczności zmiany danych na stronie, wystarczy odwołać się do komponentu przechowującego te informacje, bez modyfikacji całego kodu. Ponadto komponenty z łatwością można duplikować i przenosić w inne miejsce, co też ułatwia prototypowanie różnych wersji aplikacji i testowanie rozwiązań. 

Takie izolowane komponenty znacząco wpływają na czas projektowania w React.js i ułatwiają utrzymanie dużych projektów. W przypadku pracy przy wielu projektach pozwalają nawet na łatwe kopiowanie elementów między nimi, pozwalając doświadczonemu programiście na zbudowanie własnej bazy komponentów i korzystania z nich wedle potrzeb. 

W kontekście stron internetowych ważna jest także responsywność stron www, czyli ich dopasowanie do różnych wymiarów okien, ekranów i przeglądarek. React.js to zapewnia. 

Cechy React.js

Responsywność, budowa oparta na komponentach, łatwość nauczenia, umieszczanie kodu HTML inline to tylko niektóre z zalet React.js. Co jeszcze sprawia, że ten framework wyróżnia się na tle innych frameworków JavaScript? React.js: 

  • jest prosty; wykorzystuje jednokierunkowy przepływ danych w kierunku góra-doł, co oznacza, że elementy potomne nie wpływają na elementy nadrzędne; daje to pewność stabilności kodu;
  • pozwala na wykorzystywanie innych frameworków i bibliotek, co jeszcze bardziej rozszerza jego możliwości;
  • działa w izolacji od stosu technologicznego;
  • jest doskonale udokumentowany, w Internecie znajdują się jakościowe tutoriale, a społeczność zbudowana wokół tego frameworka zawsze jest chętna do pomocy;
  • strony budowane w React.js są szybkie; jest to jeden z kluczowych czynników branych pod uwagę przez wyszukiwarki Google, więc użycie React.js pozytywnie wpływa na pozycjonowanie strony www;
  • posiada środowiska doświadczalne online, które służą do nauki – wystarczy wejść na stronę www, by móc zacząć tworzyć; przykładowe środowiska doświadczalne React.js to: CodePen, CodeSandbox, Stackblitz… 

…i wiele więcej. Jedną z największych i najczęściej omawianych zalet React.js jest jego… wirtualny dom. A właściwie DOM – Document Object Model. 

Co to jest virtual DOM w React.js?

Wirtualny DOM (Document Object Model) – kiedy ładujesz jakąkolwiek stronę www, powstaje jego DOM, czyli model obiektowy; jeśli pracujesz bez React.js, wprowadzenie jakiejkolwiek zmiany na stronie www wpływa na całą jej strukturę i wymaga przeładowania pliku .html. Wirtualny DOM to wirtualna reprezentacja modelu obiektowego, która pozostaje cały czas załadowana i gdy tylko strona wymaga aktualizacji – wersje są porównywane, a w DOM aktualizowane są tylko elementy, które uległy zmianie. Z perspektywy użytkownika oznacza to, że aktualizacje na stronie wprowadzane są w czasie rzeczywistym, czyli natychmiast. 

Co to jest React Native?

Każdy, kto już opanuje React.js powinien zainteresować się kolejnym frameworkiem z rodziny React. Mowa o React Native – jest to biblioteka ułatwiająca tworzenie aplikacji na Androida i iOS. Dzięki niej stworzysz zaawansowane projekty programistyczne, a w CV będziesz mógł pochwalić się nie tylko tworzeniem stron www i aplikacji webowych, ale też projektowaniem aplikacji na telefony komórkowe. 

React.js to świetne rozwiązanie dla twórców aplikacji webowych i stron www

React.js wykorzystywany jest przez największe portale, takie jak Netflix, PayPal, Facebook, Instagram, Pinterest i Skype. Jego prostota i szybkość działania sprawiają, że stał się niejako standardem w tworzeniu stron www. W połączeniu z technologią Node.js stanowi świetny wybór dla dużych projektów. Natomiast wykorzystywany do tworzenia SPA znacząco przyspiesza pracę developera. React Native umożliwi tworzenie skomplikowanych aplikacji na telefony komórkowe. 

Framework React.js stanowi konieczny punkt w CV każdego programisty specjalizującego się w języku Javascript, a także po prostu w technologiach webowych.