JavaScript to podstawa w asortymencie każdego programisty tworzącego strony internetowe i zaawansowane aplikacje webowe. To właśnie dzięki językowi JavaScript elementy na stronie „ożywają” – formularz przechodzi walidację, pola zmieniają kolory, elementy graficzne zyskują nowy, ciekawszy kontekst. O ile wiele podstawowych efektów wizualnych programista może stworzyć za pomocą kaskadowych arkuszy stylów CSS, to tylko z JavaScriptem zbuduje zaawansowany interfejs użytkownika. Od 2013 na rynku dostępny jest framework React.js – to dzięki niemu tworzenie UI w JavaScript stało się jeszcze łatwiejsze.
React.js powstał w 2013 roku jako odpowiedź na potrzebę łatwiejszego tworzenia zaawansowanych UI. Jego twórcą jest Jordan Walke, programista związany z Facebookiem (teraz: Meta). Początkowo React.js miał służyć wyłącznie do użytku wewnętrznego, ale szybko firma zdecydowała się udostępnić go szerszemu gronu programistów. Aktualnie React.js udostępniany jest na licencji open source.
React.js wykorzystywany jest do tworzenia aplikacji webowych, działa po stronie klienta, ale istnieją także rozszerzenia umożliwiające wykorzystanie React.js po stronie serwera za pomocą technologii Node.js. Jednak jego główna zaleta to łatwość budowania i konfiguracji UI.