Przenieś na górę strony
backend developer
05.05.2023

Frontend a backend – co to jest?

Przeczytasz w 4 min.
Jeszcze nikt nie polubił
Jeszcze nikt nie skomentował

Aplikacje internetowe są jak kamienice. Za piękną fasadą możesz znaleźć obrzydliwe wnętrze, pełne dziur w podłodze i robaków skrywających się w cieniu. I w drugą stronę: brzydka elewacja może zniechęcać do zajrzenia w niesamowite wnętrza, pełne światła, porządku i szczęśliwych mieszkańców. Frontend to właśnie ta elewacja, a backend – wszystko to, co w środku. Dopiero z zadbania o obie te kwestie, powstaje wartościowy budynek lub aplikacja internetowa.

Do czego konkretnie służą frontend i backend? Jak zostać frontend developerem a jak zostać backendowcem? I która z tych opcji jest lepsza dla osoby stawiającej swoje pierwsze kroki w IT? Wyjaśniamy!

Jak zbudowana jest aplikacja – czy frontend i backend są niezbędne?

Na pewno na co dzień korzystasz z Internetu, a co za tym idzie – z aplikacji internetowych i różnorodnych stron www. Większość z nich zbudowana jest zgodnie z zasadą podziału na frontend i backend, czyli to, co widać i to, co dzieje się w tle, poza twoim wzrokiem. Przykładowo wchodząc na Facebooka i klikając „Lubię to!” korzystasz z frontendowej strony aplikacji, ale dopiero back-end odpowiada za to, że te informacje zostaną przesłane do bazy danych, przetworzone, a licznik „lajków” ulegnie aktualizacji.

Frontend a back-end – różnice

Od strony technicznej każda strona stoi na serwerze. Zwykle jest to komputer w serwerowni, ale nie taki, z jakiego korzystasz czytając ten tekst, a wyspecjalizowany do przechowywania wielu danych i szybkiego odpowiadania na zapytania użytkownika. To, co widzisz w przeglądarce internetowej zostaje przesłane z serwera i zinterpretowane przez przeglądarkę. Gdy wykonujesz jakąś interakcję, informacja znowu gna na serwer, tylko po to, by zostać tam przetworzona i odesłana w formie odpowiedzi.

Brzmi skomplikowanie? Pora dokładniej przyjrzeć się pojęciom frontend i backend, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Co to jest frontend?

Frontend (z angielskiego fasada) to cała widoczna strona aplikacji lub strony www. Frontendem jest zatem tekst, który właśnie czytasz, ale też przyciski, grafiki i wszystko wokół. Osoba tworząca frontend to frontend developer lub frontendowiec.

Co robi front-end developer?

Zadaniem frontend developera jest stworzenie w pełni funkcjonalnego interfejsu, zgodnego z wymaganiami klienta. Zdarza się, że frontendowiec sam projektuje wygląd aplikacji, ale zdecydowanie powszechniejszą praktyką jest ścisła współpraca front-end developera z grafikiem lub UI designerem i UX designerem. Niektórzy klienci wręcz oczekują przeniesienia projektu zgodnie z zasadą „pixel perfect”, czyli z taką dbałością o detale, że w momencie nałożenia projektu graficznego na gotową aplikację różnice nie będą dostrzegalne. Inne projekty zostawiają front-end developerom miejsce na odrobinę kreatywności, a wytyczne od grafika traktowane są bardziej ogólnie.

Popularne technologie frontendowe – co musisz umieć, by zostać front-end developerem?

Praca front-end developera jest bardzo przyszłościowa i na poziomie początkującym nie odbiega w kwestii zarobków od pracy backendowca. Każdy front-end developer musi mieć w małym palcu najważniejsze technologie frontendowe.

W czym się pisze frontend? Przede wszystkim ważna jest znajomość HTML, CSS i JavaScript.

Co to jest HTML?

HTML to hipertekstowy język znaczników, który odpowiada za ogólną strukturę strony www, rozmieszczenie elementów i tak dalej.

Co to jest CSS?

CSS to kaskadowe arkusze stylów. Służą do „ostylowania” strony www i aplikacji, czyli nadania jej konkretnego wyglądu. Odwołując się do elementów HTML w CSS określamy ich kolory, kształty i rozmiary. W CSS możemy też robić podstawowe animacje i efekty przejść.

Co to jest JavaScript?

JavaScript to pełnoprawny język programowania, który służy do interakcji z użytkownikiem. W JavaScript pisane mogą być karuzele slajdów, obsługa wyświetlania wideo, skomplikowane animacje, formularze kontaktowe… Wszystko to, co wymaga od użytkownika interakcji.

Aby zostać profesjonalnym frontend developerem, nie wystarczy znajomość czystego JavaScript. Współcześnie wiele aplikacji powstaje z wykorzystaniem frameworków i bibliotek rozszerzających możliwości języka i ułatwiających pracę programisty. Najpopularniejsze frameworki do JavaScript to Vue.js, React.js i Node.js.

Co to jest backend?

Back-end czyli zaplecze strony internetowej odpowiada za wszystko to, co dzieje się po stronie serwera. A tam dzieje się prawdziwa magia! W zależności od złożoności projektu aplikacji, znajdziesz tam bazy danych przechowujące wiele informacji, na przykład: o użytkownikach, o osobach zapisanych do newslettera, o strukturze strony www i jej CMS-a (systemu zarządzania treścią). Po stronie back-endu wykonywane są wszelkie operacje wymagające dużej mocy obliczeniowej, jeśli na przykład grasz w grę przeglądarkową. Back-end to także obsługa formularzy i przesyłanie ich dalej, zarządzanie komentarzami na blogu czy nawet wyświetlanie daty i godziny.

Czy warto zostać backend developerem?

Nauka back-endu jest zdecydowanie trudniejsza od nauki front-endu, ale nie mniej satysfakcjonująca. Backendowiec skupia się na obliczeniach, przetwarzaniu informacji, obsłudze bazy danych. To świetne zajęcie dla osób, które nie mają zmysłu estetycznego, nie lubią prac graficznych.

Interesujesz się czystym kodem i od programowania oczekujesz zagadek logicznych i matematycznych? Zdecydowanie lepiej odnajdziesz się w roli back-end developera. Choć na początku efekty twojej pracy będą wyświetlały się głównie w konsoli, to właśnie ty będziesz ponosił odpowiedzialność za bezpieczeństwo aplikacji i poprawność przesyłanych informacji.

Z pracą back-endowca wiążą się też wyższe zarobki niż frontendowca na późniejszych etapach kariery.

Popularne technologie backendowe

Ucząc się back-endu będziesz mieć szeroki wybór technologii, które warto opanować. Im więcej z nich ogarniesz, tym większa szansa na satysfakcjonującą pracę i wysoką pensję. Backendowiec musi łączyć umiejętności z wielu dziedzin, a co więcej: mieć podstawową wiedzę z front-endu!

Do pisania back-endu wykorzystuje się między innymi takie języki jak PHP, Java, Python… Często wymagane są też umiejętności bazodanowe, czyli na przykład znajomość języka MySql i technologii Oracle.

Warto też wiedzieć, że każdy z tych języków pozwala rozszerzać swoje kompetencje programistyczne nie tylko jako back-endowca, ale też w innych kierunkach. Python świetnie się nadaje do obliczeń matematycznych i badań naukowych, a w Javie można pisać aplikacje komputerowe…

Frontend, backend a może full stack developer – czego się uczyć?

Front-end czy back-end? A może… jedno i drugie? Najbardziej pożądani na rynku pracy są full-stack developerzy, czyli osoby, które rozumieją zarówno frontend, jak i backend! Najłatwiej karierę rozpocząć od nauki frontendu i stopniowo rozszerzać swoje kompetencje, ale jeśli kogoś zupełnie nie interesuje ten temat, to może zacząć od backendu. Przejście do frontendu jest wtedy bardzo łatwe. Natomiast osoby celujące w najwyższe stawki na rynku muszą posiąść wszystkie umiejętności. Pensje rzędu dwudziestu tysięcy i więcej przestaną istnieć w sferze marzeń, a będą na wyciągnięcie ręki…

Brak komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzysztof Sell

CEO

CEO Investcore, od wielu lat zarządza projektami i wdraża nowoczesne technologie w organizacjach. Zajmuje się nie tylko kontaktami biznesowymi, ale także bierze czynny udział w procesach projektowych i posiada szeroką wiedzę z zakresu produkcji oprogramowania.

Newsletter