Przenieś na górę strony
Rozmawiający programiści
14.07.2023

Frameworki PHP – krótka opowieść o pisaniu czystego kodu

Przeczytasz w 5 min.
Jeszcze nikt nie polubił
Jeszcze nikt nie skomentował

Aplikacje internetowe stały się tak powszechne, że nie dostrzegamy ich obecności. Codziennie sprawdzamy wiadomości w Internecie, logujemy się na media społecznościowe, szukamy ciekawych informacji. Za całą tą webową magią kryją się serwery i stojący na nich kod źródłowy. Internet nie istniałby w znanej nam formie bez programistów specjalizujących się w technologiach webowych. Jedną z najpopularniejszych jest PHP, a frameworki do PHP wzniosły programowanie na wyższy poziom, dostarczając nam szybciej, taniej i więcej jakościowych rozwiązań.

PHP to język programowania aplikacji znany od lat, wykorzystywany głównie do tworzenia aplikacji internetowych po stronie serwera za pomocą skryptów PHP. Jego ogromne możliwości, a także wieloletni rozwój sprawiają, że stał się jednym z najczęściej wykorzystywanych języków w IT. Choć regularnie wróży mu się upadek i wyparcie przez inne, bardziej nowoczesne języki programowania, PHP ciągle ma się dobrze, a z pomocą nowoczesnych frameworków pokazuje niedowiarkom, że jeszcze wiele linii kodu upłynie, nim zniknie na dobre.

Co to jest framework PHP?

Język PHP, choć jest jednym z najpopularniejszych języków, to jego złożoność sprawia, że pisanie aplikacji w czystym PHP zajmuje zbyt wiele czasu i energii. Współczesny biznes nie może sobie pozwolić na powolne tworzenie aplikacji! Na ratunek przychodzą frameworki PHP czyli oprogramowanie pomocnicze, nazywane też czasem szkieletem do budowy aplikacji. Frameworki zapewniają szereg gotowych bibliotek kodu, dzięki czemu pisanie aplikacji w języku PHP staje się dużo prostsze i szybsze.

Do czego służą frameworki PHP?

Wyobraź sobie, że zajmujesz się tworzeniem stron internetowych (a może właśnie to robisz i dlatego czytasz ten tekst?). Gdy przeglądasz Internet widzisz setki stron, które choć są od siebie różne, to mają wiele podobnych elementów składowych. Praktycznie na każdej stronie internetowej znajdziesz jakieś menu, nagłówek i stopkę, często mapę lub formularz kontaktowy. Co więcej w ramach poszczególnych podstron te elementy też mogą się powielać! Wiele stron ma jedno, stałe menu, niezależnie na której „zakładce” jesteś. Niektóre portale mają na każdej stronie ten sam formularz kontaktowy lub powielają inną, potrzebną funkcjonalność. Pisanie każdej z tych funkcji po wielokroć w czystym PHP uczyniłoby kod mniej czytelnym i zdecydowanie dłuższym.

I tu na scenę wkraczają frameworki PHP!

Framework PHP zapewniając gotowy zestaw bibliotek i narzędzi ułatwia programiście szybkie pisanie kodu. Najlepsze frameworki posiadają wbudowane funkcje, pozwalające zamiast wielokrotnie pisać kod – stworzyć go w jednym miejscu lub skorzystać z gotowca!

Dlaczego warto korzystać z frameworków PHP?

Podejście opierające się na odtwarzaniu funkcji PHP, które są identyczne dla wszystkich stron w Internecie, ma wiele zalet. Nie tylko zmniejsza czas wytwarzania oprogramowania i liczbę linii kodu, ale też porządkuje pracę. Frameworki ułatwiają zarządzanie pracą w zespole, ponieważ niejako uporządkowują projekt i wymuszają dobre praktyki. Niektóre frameworki PHP posiadają narzędzia ułatwiające testowanie czy gotowe szkielety typowych zadań, na przykład walidacji formularzy. Ponadto wspierają refaktoryzację i wymuszają stosowanie zasady DRY (don’t repeat yourself).

Korzystanie z frameworków znacząco wpływa też na bezpieczeństwo aplikacji internetowych – choć żaden framework nie napisze kodu za nas, to dostarczane przez niego gotowe komponenty są dokładnie przetestowane przez potężną społeczność programistów. Błędy są natychmiast wyłapywane i łatane, a twórca kodu, zamiast w kółko pisać to samo, może skupić się na tym, co najpiękniejsze w tej pracy: wymyślaniu, jak rzeczy powinny działać.

Jakie są najpopularniejsze frameworki PHP?

Istnieje niezliczona ilość frameworków PHP, zwłaszcza, że co jakiś czas pojawiają się nowe projekty, a stare odchodzą w niepamięć. Jednak istnieje szereg frameworków, które uznawane są za dobrze przetestowane przez społeczność i przez nią polecane. Do najciekawszych należą Laravel i Symfony, o których szczegółowo za chwilę. Ale czego jeszcze warto się nauczyć, by rozwinąć swoje umiejętności PHP? Oto kilka propozycji:

– CodeIgniter to popularny framework znany ze swoich niewielkich rozmiarów i łatwej instalacji; niech jednak nie zwiedzie cię jego gabaryt – CodeIgniter ma potężne możliwości, porównywalne z najpopularniejszymi frameworkami;

– CakePHP uważany jest za najłatwiejszy i polecany w szczególności osobom, które chcą rozpocząć swoją przygodę z frameworkami PHP; nadaje się w szczególności do małych projektów;

– Yii Framework, obok CakePHP, jest kolejnym z najłatwiejszych rozwiązań; zaprojektowany w stylu obiektowym i zgodnie z zasadą DRY, nadaje się do różnorodnych projektów;

– Zend Framework to natomiast potężny, w całości obiektowy framework, dedykowany aplikacjom, w których znaczenie ma wysoki poziom bezpieczeństwa; Zend został doceniony między innymi przez BBC i BNP Paribas.

Laravel – co to jest?

Znany ze swojej elegancji i uporządkowanej składni framework Laravel jest jednym z aktualnie najpopularniejszych frameworków PHP. Choć stosunkowo młody – powstał w 2011 z rąk Taylora Otwella – szybko zyskał grono zwolenników. Wszystko za sprawą przejrzystej składni, wykorzystania wzorca MVC (model – view – controller) i otwartego kodu open-source. W Laravelu programista znajdzie wszystko to, co niezbędne do tworzenia rozbudowanych aplikacji webowych: wbudowane uwierzytelnianie, pocztę, routing, sesje… Ale to nie jedyne zalety Laravela!

Laravel na tle konkurencji wyróżnia środowisko instalacyjne Homestead. Jest to rodzaj aplikacji umożliwiające tworzenie przenośnego wirtualnego środowiska za pomocą kilku kliknięć. Homestead upraszcza rozpoczęcie programowania, które w innym przypadku wymagałoby między innymi instalacji PHP czy maszyn wirtualnych Vagrant.

Kolejną ważną zaletą PHP Laravel jest Artisan CLI, czyli własna linia poleceń pozwalająca tworzyć moduły za pomocą… jednej komendy! Warto też zwrócić uwagę na Eloquent model, czyli możliwość projektowania i tworzenia baz danych z wykorzystaniem klas PHP. I na charakterystyczny dla PHP Laravel, polecany przez programistów na całym świecie, system szablonów Blade, gwarantujący między innymi dostęp do reużywalnych komponentów, layoutów i znacznie porządkujący kod.

Symfony – co to jest?

Symfony to obok Laravela jeden z najpopularniejszych frameworków PHP. Powstał w 2005 roku i od tej pory zgromadził wokół siebie potężną społeczność programistów.

Powstały w oparciu o wzorzec Model-View-Controller, ułatwia tworzenie przejrzystego i czytelnego kodu.

Framework Symfony uznawany jest za jeden z najszybszych frameworków PHP i polecany do tworzenia aplikacji, w których kluczowe znaczenie ma wydajność. Dzięki modułowemu systemowi komponentów jest idealny dla rozwijanych, skalowalnych projektów. Dokładanie nowych funkcjonalności dzięki Symfony staje się łatwe i przyjemne.

Symfony ma wbudowane narzędzia ułatwiające testowanie aplikacji. Znany jest także z ogromnej liczby bundli, czyli bibliotek rozwijających możliwości frameworka.

Z Symfony korzystają najwięksi, między innymi BlaBlaCar, DocPlanner i Spotify.

Wybierz PHP i korzystaj z frameworków!

Korzystanie z frameworków jest podstawą każdego współczesnego projektu aplikacji internetowych. Choć nikt nie zabrania pisania ich w czystym PHP, frameworki znacząco przyspieszają pracę, zapewniając tym samym bezpieczeństwo i lepsze zarządzanie projektem w zespole. To, na który się zdecydujesz, zależy już od osobistych preferencji i charakterystyki projektu.

Brak komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzysztof Sell

CEO

CEO Investcore, od wielu lat zarządza projektami i wdraża nowoczesne technologie w organizacjach. Zajmuje się nie tylko kontaktami biznesowymi, ale także bierze czynny udział w procesach projektowych i posiada szeroką wiedzę z zakresu produkcji oprogramowania.

Newsletter