Język PHP to jeden z popularnych języków programowania, wykorzystywanych w szczególności przez twórców stron internetowych i budowania aplikacji webowych, czyli działających w przeglądarce. Z językiem PHP każdy z użytkowników Internetu spotyka się regularnie, często nie mając o tym pojęcia. Szacuje się, że z języka PHP korzysta 78% stron internetowych. Czym właściwie jest PHP, co oznacza skrót PHP i do czego wykorzystuje się tę technologię internetową?
Nasze technologiePHP
PHP
Czym jest PHP?
PHP to interpretowany i skryptowy język programowania opierający się na otwartej licencji. Język interpretowany to język, który w przeciwieństwie do języka kompilowanego, przechowywany jest w formie kodu źródłowego. W momencie uruchomienia oprogramowania napisanego w języku PHP kod zostaje wczytany, zinterpretowany i wykonany. Kod przechowywany jest w formie skryptów, czyli niewielkich plików tekstowych.
PHP najczęściej pracuje po stronie serwera, czyli na tak zwanym backendzie, w przeciwieństwie do języków frontendowych, czyli wykonywanych po stronie klienta. O ile PHP pozwala, na przykład na połączenie z bazą danych i przetwarzanie na niej zapytań, o tyle języki frontendowe, jak na przykład javascript, wykorzystywane są do tworzenia interaktywnych elementów.
Języka PHP używamy głównie w Internecie, często we współpracy z językiem znaczników HTML, określającym na przykład widoczną strukturę strony www.
Co oznacza akronim PHP?
PHP początkowo był skrótem od słów Personal Home Page, ale aktualnie PHP to akronim rekurencyjny od słów PHP Hypertext Preprocessor. Jak łatwo się domyślić z tego przykładu, akronim rekurencyjny to akronim, który odnosi się sam do siebie w danym wydarzeniu. Ten typ skrótów upodobali sobie twórcy wolnego oprogramowania, do jakiego zalicza się PHP. Otwarte oprogramowanie to rodzaj oprogramowania dystrybuowanego na otwartej licencji, czyli oznaczającej, że każdy użytkownik ma prawo ten kod zmodyfikować, a także korzystać z niego w ramach otwartej licencji. Do tego typu oprogramowania zaliczają się między innymi popularny system operacyjny Linux i znany system zarządzania treścią WordPress. Warto wiedzieć, że także u podstaw CMS WordPress stoi język PHP, któremu aplikacja zawdzięcza między innymi możliwość połączenia z bazą danych przechowującą najważniejsze informacje o stronie, wpisach, użytkownikach, hasłach i innych elementach.
Możliwości PHP
Choć cały kod języka PHP zawiera się w plikach tekstowych (stąd określenie „język skryptowy”), to przez profesjonalnych programistów PHP może być też użyty do przetwarzania danych z poziomu wiersza poleceń.
Ważną cechą aktualnej wersji języka PHP jest też jego modułowość, dzięki czemu można za pomocą PHP tworzyć bardziej rozbudowane aplikacje, także wzbogacone o interfejs graficzny. Z uwagi na ogromne możliwości języka PHP i jego popularność, wciąż pozostaje jednym z najpowszechniejszych języków internetowych wykorzystywanych w backendzie.
Najważniejsze zalety i wady języka PHP
Język PHP chwalony jest za jego szybkość i wydajność, która sprawia, że mimo ciągłego rozwoju technologii internetowej, wciąż jest jednym z najlepszych języków do pracy z różnymi typami danych i bazami. Jest to język stabilny, którego kolejne wersje sprawdzane są przez profesjonalnych programistów na całym świecie, a open source’owa formuła pozwala każdemu chętnemu dołożyć swoją cegiełkę do jego rozwoju. Ta ogromna zaleta języka PHP jest też jedną z jego większych wad – języki rozwijane jako wolne oprogramowanie są bardzo rozbudowane, a co za tym idzie, nigdy nie można przyjąć, że są w pełni przetestowane i sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa. Na szczęście potężna społeczność developerów zaangażowana w jego rozwój gwarantuje, że informacja o każdej wykrytej luce bezpieczeństwa trafia szybko do użytkowników i zostaje załatana.
Przykładowe zastosowanie PHP
Do czego wykorzystuje się język PHP? W uproszczeniu można przyjąć, że znajomość PHP przydaje się twórcom każdej aplikacji internetowej zarządzającej dużymi ilościami danych. Dlatego z języka PHP korzystają najpopularniejsze systemy CMS, jak choćby wspomniany już CMS WordPress. Język PHP wykorzystywany jest także w tworzeniu forów dyskusyjnych oraz w sklepach internetowych, między innymi tych stworzonym na systemie CMS PrestaShop.
Umiejętności programisty PHP związane są nie tylko z tworzeniem i wdrażaniem aplikacji internetowych, ale też zarządzaniem mikro-serwisami, rozwojem systemów backendowych czy – co brzmi dość prozaicznie, a jest kluczowe w pracy każdego programisty – tworzeniem dokumentacji.
Czy warto się uczyć PHP?
Mówiąc o zaletach i możliwościach języka PHP, na pewno trzeba wspomnieć o wartościach płynących z nauki programowania PHP. Jest to tak popularny język, że w Internecie można znaleźć szereg kursów i bootcampów umożliwiających jego poznanie – zarówno płatnych, jak i darmowych. Języka PHP uczą się też studenci na studiach, a znajomość PHP może okazać się kolejnym krokiem w rozwoju specjalisty WordPress.
Język PHP stał się standardem w branży IT, w biznesie i sprzedaży internetowej, gwarantując każdemu ambitnemu uczniowi znalezienie pracy. Co równie ważne – język PHP jest językiem łatwym w nauce, tak zwanym „easy to learn, hard to master”. Oznacza to, że próg wejścia do zostania programistą PHP jest naprawdę niski i pozwalający na szybkie rozpoczęcie pracy junior PHP developera. Jednocześnie jest to język tak złożony, posiadający wiele frameworków, że osiągnięcie mistrzostwa może zająć lata. Gwarantując, że nasze stanowisko pracy nie zniknie i zapotrzebowanie na programistów PHP w najbliższych latach wciąż będzie rosnąć.
Język PHP – podsumowanie
Język PHP to popularny, rozwojowy i wydajny język programowania. Jego nauczenie się na poziomie podstawowym jest łatwe, a zarobki programistów PHP nie należą do niskich. Jest to język skryptowy, wykonywany po stronie serwera i wykorzystywany przez ponad połowę stron internetowych. Wszystko to razem sprawia, że język PHP staje się świetnym kandydatem do nauki, zarówno dla osoby chcącej wejść do branży IT, jak i szukającej nowych ścieżek rozwoju.