Tester oprogramowaniaOpisy stanowisk

frontend developer

Kim jest tester oprogramowania?

Dokładne obowiązki testera zawsze zależą od konkretnego projektu, typu oprogramowania, procesów i metodologii wytwarzania oraz od specyficznych wymagań klienta. Tester oprogramowania jest specjalistą ds. testowania aplikacji lub systemów informatycznych i jest kluczową osobą w procesie wytwarzania oprogramowania. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie, że oprogramowanie działa zgodnie z wymaganiami i spełnia oczekiwania użytkowników, co przyczynia się do zwiększenia jakości i zaufania do oprogramowania.

Co musisz umieć na poszczególnych poziomach?

Junior Tester

  • Pomoc w projektowaniu testów pod nadzorem doświadczonego testera lub menedżera testów
  • Wykonywanie testów oprogramowania zgodnie z ustalonym planem
  • Uczestnictwo w analizie wyników testów i raportowanie błędów
  • Współpraca z programistami w celu zapewnienia poprawy oprogramowania
  • Uczestnictwo w szkoleniach dotyczących testowania oprogramowania

Mid-level Tester

  • Planowanie i projektowanie testów oprogramowania
  • Wykonywanie testów na różnych etapach procesu wytwarzania oprogramowania
  • Analiza wyników testów i raportowanie błędów
  • Współpraca z programistami w celu poprawy jakości oprogramowania
  • Doskonalenie procesów testowania
  • Pełnienie roli lidera lub mentora dla testerów junior

Senior Tester

  • Planowanie strategii testowanie oprogramowania
  • Projektowanie i wdrażanie kompleksowych testów
  • Przeprowadzanie testów wydajności, bezpieczeństwa i innych wymagających specjalistycznej wiedzy
  • Kierowanie i koordynacja zespołu testerów
  • Doskonalenie procesów testowania oprogramowania
  • Pełnienie roli eksperta i mentora dla testerów junior i mid

Podstawowe zadania testera oprogramowania

01

Planowanie i projektowanie testów

Tester musi potrafić zaprojektować testy, które pokrywają wszystkie funkcje i aspekty oprogramowania. Musi też ustalić kryteria oceny testów. Wszystko to stanowi wkład do sformułowania przypadków testowych, opisujących scenariusze użycia systemu przez testerów. W scenariuszach zawarte są kolejne kroki do wykonania w celu przetestowania funkcjonalności systemu.

02

Wykonywanie testów

Wykonywanie testów to główne zadanie testera i kwintesencja jego pracy. Tester wykonuje testy na różnych etapach procesu wytwarzania oprogramowania, aby upewnić się, że działają one zgodnie z wymaganiami. Podczas testów tester postępuje zgodnie z przygotowanymi wcześniej przypadkami testowymi.

03

Analiza wyników testów

Analiza wyników testów to etap, w którym tester analizuje to co wynika z testów i weryfikuje, czy oprogramowanie działa zgodnie z oczekiwaniami. To moment podjęcia decyzji, czy przygotowane przez deweloperów zadanie kwalifikuje się do poprawy, czy też można je zamknąć , uznając funkcjonalność za ukończoną i działającą poprawnie.

04

Dokumentowanie wyników testów

W ramach podsumowania wyników swojej pracy, tester powinien sporządzić odpowiednią dokumentację, aby inni członkowie zespołu projektowego mogli przeanalizować te wyniki i zastosować odpowiednie zmiany. Pozwala to na zgromadzenie w jednym miejscu całej wiedzy nabytej podczas testowania i stanowi potwierdzenie wykonanych testów.

05

Współpraca z zespołem

Współpraca z zespołem to nieodzowny element pracy testera. Osoba wykonująca testy musi pracować w ścisłej współpracy z programistami, analitykami, projektantami UX/UI i innymi członkami zespołu projektowego, aby zapewnić jakość oprogramowania. Gwarantuje to należytą wymianę wiedzy i wymaga od testera dobrych umiejętności komunikacyjnych. Chodzi tu nie tylko o dzielenie się wynikami testów, ale także wzajemną wymianę informacji na temat oczekiwanego sposobu działania poszczególnych funkcjonalności.

06

Doskonalenie procesów testowania

Doskonalenie procesów to nie tylko wkład w rozwój sposobów i technik testowania obowiązujących w firmie, ale także element samorozwoju testera. Tester powinien doskonalić swoje umiejętności, aby zwiększyć efektywność i jakość swojej pracy.

Zapisz się na newsletter HR

Aktywnie poszukujesz pracy, ale w tej chwili nie ma u nas dla Ciebie stanowiska? Bądź na bieżąco i zapisz się na newsletter HR. Raz w miesiącu będziemy wysyłać Ci informacje o aktualnych ofertach pracy. Nie spamujemy, Twój adres email wykorzystamy tylko w tym celu.